Bobule

Česká pošta a nedoručené psaní

Dobrý den vespolek, ráda bych se zeptala, zda někdo z Vás nevíte, jak nejlépe a účinně postupovat, abych adresátovi dokázala, že mi na mé jméno, žádné psaní nepřišlo. Je to dva měsíce, co měl adresát poslat na mou adresu trv.pobytu doporučené psaní ( DO VLASTNÍCH RUKOU ), zásilka obsahovala celkem důležité věci, jenže ouha, nic mi nepřišlo. Měsíc jsem chodila na poštu, zda tam něco nemám, kontrolovala schránku a nic. Dnes jsem se dozvěděla, že jsem promeškala datum odvolání k soudu, jelikož jsem nereagovala do 15 dnů od doručení písemnosti. Jenže jak jsem měla reagovat, když mi nic nepřišlo ?
Teď nevím, obrátit se na právníka, podat žalobu, nebo prvně na českou poštu, zda takovouto zásilku pro mě vůbec přebrala a doručila ? Vede si Česká pošta nějaké záznamy o provedených a přijatých zásilkách ? Bojím se toho, že mi zásilka vůbec nebyla odeslána a někdo mě tady škaredě houpe. Kdyby to nebylo celkem důležité, kašlala bych na to, ale takhle je to vážné. Na schánce mám čitelně a velkým písmem napsáno své jméno i příjmení, dokonce i číslo patra, ve kterém bydlím. Pošta ke mě chodí řádně a nikdy se mi nic podobného nestalo.
Moc Vám děkuji za rady.

Odpovědi
anonym

V první řadě si zavolej na soud a vyžádej si číslo zásilky, kterou postrádáš. Vysvětli, že je to z důvodu, žeTi zásilka nebyla doručena a potřebuješ zjistit, co se vlastně stalo. Až budeš mít toto číslo, tak napiš na ředitelství České pošty, vysvětli, co se stalo a požádej o zjištění, proč ti zásilka nebyla doručena. Až budeš mít výsledek zjištění z pošty, tak můžeš rozporovatr doručení rozsudku na soudu nebo vymáhat škodu na poště, případně rezignovat na obě možnosti.

Na jeden rozsudek jsem čekala dost dlouho, když jsem volala na soud, tak mi řekli, že už mi jej poslali a když jsem se potom na podatelně soudu informovala, jak to s odesláním rozsudku bylo, tak mi bylo řečeno, že jej ještě neodeslali.

mosoj

Reklamovat na poště by měl odesilatel. Pokud nechce, tak si od něj vyžádej podací číslo zásilky a vyreklamuj na poště, nebo zjistíš i na internetu.
Podle zjištěných skutečností potom jednej.

http://www.ces­kaposta.cz/cz/nas­troje/sledova­ni-zasilky.php

karfigol

Pokud to bylo důležité psaní, tak by bylo asi nejlepší požádat o pomoc právníka. Já už poště také nevěřím, dokonce jsem u nich zrušil i schránku a pronajmul jsem si od http://www.po­boxy.cz/ P.O.Box

Filip84

Pro futuro by bylo vhodné se vyjadřovat pregnantně a vyvarovat se subjektivismů a historionismu, protože takto nelze na dotaz kvalifikovaně odpovědět.

Je značný rozdíl mezi hmotným doručováním podle občanského zákoníku a processním doručováním podle občanského soudního řádu.

Pokud jde o processní doručování, doručenka je veřejnou listinou, platí u ní praesumpce správnosti, tj. je na Tobě prokázat opak toho, co je na doručence.

U hmotného doručování postačí prokázat, že se zásilka s písemností dostala do disposice adresáta, a tím dnem je považována za doručenou.

Úplně natvrdo řečeno, ani v jednom případě nikoho nezajímá, jestli se adresát o doručování zásilky dozvěděl. Není to právně relevantní.

Pokud pochybila pošta a nevykonala řádně doručovací pokus, tj. zejména nezanechala v místě výzvu (pokud ovšem byla v místě schránka ve smyslu čl.24 poštovních podmínek, v opačném případě to už Lauter nikoho nezajímá!), theoreticky je možné podat reklamaci (tu může podat i adresát, ovšem o jejím výsledku bude vyrozuměn odesílatel). Prakticky mne nenapadá žádný postup, jak toto pochybení prokázat, protože se dostaneš do roviny tvrzení proti tvrzení a poštovní doručovatel je „doručující orgán“, takže se mu bude věřit. A, z povahy věci, je prakticky vyloučené, že by si poštovní doručovatel vůbec vzpomněl na okolnosti doručování té které konkrétní zapsané zásilky, ne tak, aby se ke svému pochybení přiznal.

Ale zkusit to můžeš. Ano, v takových případech jest místo obrátit se na advokáta, ten podá návrh na určení neplatnosti doručení a soud bude dokazovat. Jediný způsob, jak rozporovat doručenku jako veřejnou listinu, je vyslechnout doručovatele. Šance 0.00000000000­000000000000000000000000­01 % na úspěch.