honza19hk

čerstvě vysazené stromky? nezmrznou??

Před týdnem jsem vysadil 1 jabloň a 1 broskvoň.Jsou to cca metrové stromky.Nevěděli jsme že bude takovéto počasí(rosničky ho nehlásili) a mě zajímá jestli nezmrnou nebo popř. jak je ochránit?
V zahradnictví mi řekli,že říjen je normální doba na sázení stromků ale nikdo nečekal,že začne sněžit a mrznout už takto brzy.
Doplňuji:
zalejvám je skoro každý den a pořádně.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud jsou řádně zalité tak ne. Pokud jsi je dostatečně nezalil, tak to co nejdříve udělej. Půda musí být dostatečně provlhčená a nic se jim nestane.

Další odpovědi
venkovan

Proč by mrzly. Maximálně ti přes zimu uschnou, protože pokud jsou pořádně neprolil zeminu aby půda přilnula ke kořenům, tak kořeny nemusí přijímat vodu (i v zimě stromek žije.
Prostokořenné dřeviny, se na podzim sázejí až po opadu listů. Takže v leckterých školkách je teprve ze země vyndavají. Jehličňany a stálezelené se sázejí v srpnu až září, aby do nástupu zimy zakořenily – sedla si okolo kořenů pořádně zemina.
Namulčuj, obal proti okusu a předjarnímu sluníčku, zapal fajfku a počkej na duben kolik stromky vyhodí pupeny. Broskev na jaře občas omrzne, prostě je to dřevina z teplejších oblastí východní Asie, kde přechod zimy do jara má jiný průběh než ve střední Evropě.
Doplňuji:
Jestli je tak intenzivně zaléváš a máš horší jílovitou půdu, tak stromkům uhnijí kořeny. Není to rýže. Rostlinymusí kořeny taky dýchat a ne se jen koupat.

Pájo

Když mrzne, už bych nezaléval.
Jinak už při sázení se z hlíny kolem kmínků dělá mělký „lavor“, aby se v něm zachytávaly srážky a vláha neodtékala.
Jako izolant, který současně zadržuje vláhu, se používá posekaná tráva (tzv. mulch). Posekaná tráva se dává kolem stromku do kruhu ve vzdálenosti cca 15–20 cm od kmínku (v žádném případě nesmí přijít až na kmínek – mohl by zahnívat).
Doplňuji:
Pokud není pozemek obehnaný plotem, opatři kmínky prodyšnou ochranou proti okusu (zahrádkářské/cho­vatelské pletivo bezdotykově přidej kolem kmínků). Mladé stromky – jejich čerstvá kůra – jsou totiž pochoutkou pro srnčí zvěř a hlavně pro zajíce.

elektrikář

Stromky lze zalít i v zimně za bezmrazích dní nebo při oblevě. Jak už bylo řečeno stromky nezmrznou ale uschnou.Dnes se někdy do jámy pro stromek přidává děrovaná hadice takzvaný husí krk. Tím zaliješ přímo kořeny. Než si stromek udělá dostatečně velký kořenový systém.

DaiWoman

Nově zasazené stromky musíte ochránit proti zajícům (pokud žijete na venkově) poupata (pokud je to ovocný strom) nastříkat měděnkou (najdete v každém zahradnictví, přikrít tkaninou určenou na stromky, pořádně zalít a nemělo by se nic stát

Michálek1245

Upřímně bych měl asi strach z toho, že by přimrznout mohly. Doporučuji obalit nějakou vatovinou. A pak samozřejmě lesnické pletivo , aby vám to neožrala lesní zvěř. My jsme to takhle jednou vysázeli, ale došlo nám právě pletivo a tak jsme to nechali přes noc jen tak halabala a ta spoušť, ke které jsme ráno přišli, nás stála skoro deset tisíc korun.