Avatar uživatele
Registrovaný

Čerpám rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel končí.Mám nárok na odstupné?A jaké

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ne. Nárok by byl jen v případě, že by jsi nic nepobírala.


Avatar uživatele
Stříbrný

Dá-li Vám zaměstnavatel výpověď z důvodu zániku zaměstnavatele
(§ 52 písm. a), vznikne Vám nárok na odstupné.

Totéž platí pro případ dohody o rozvázání pracovního poměru z téhož důvodu.
Důvod by musel být v písemné dohodě uveden slovně nebo příslušným paragrafem, jinak by nárok na odstipné nevznikl.

Na výpověď podle § 52 písm. a) se nevztahuje zákaz výpovědi,
takže zaměstnavatel může výpověď dát i v době RD.

Dohodu lze samozřejmě uzavřít kdykoliv.

V obou případech (výpovědi i dohody) skončí Vaše RD spolu
s pracovním poměrem (už nebudete mít zaměstnavatele,
který by Vám mohl volno na péči o dítě poskytnout).

Budete rodičem pečujícím celodenně o dítě a pobírajícím rodičovský příspěvek
(sociální dávka).

---
Drape,

rodičovský příspěvek nemá nic společného se zaměstnáním,
s odstupným a dokonce ani s rodičovskou dovolenou.

Doporučila bych Vám v oblasti pracovně-právní i sociálně-právní
napřed něco nastudovat a pak teprve odpovídat.
Doplňuji:

Zapomněla jsem na výši odstupného:

Odstupné bude náležet ve výši trojnásobku
pravděpodobného výdělku (= kolik byste si
asi vydělala, kdybyste pracovala).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.