otsar

Čerpám rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel končí.Mám nárok na odstupné?A jaké

Odpovědi
Drap

Ne. Nárok by byl jen v případě, že by jsi nic nepobírala.

ivzez

Dá-li Vám zaměstnavatel výpověď z důvodu zániku zaměstnavatele
(§ 52 písm. a), vznikne Vám nárok na odstupné.

Totéž platí pro případ dohody o rozvázání pracovního poměru z téhož důvodu.
Důvod by musel být v písemné dohodě uveden slovně nebo příslušným paragrafem, jinak by nárok na odstipné nevznikl.

Na výpověď podle § 52 písm. a) se nevztahuje zákaz výpovědi,
takže zaměstnavatel může výpověď dát i v době RD.

Dohodu lze samozřejmě uzavřít kdykoliv.

V obou případech (výpovědi i dohody) skončí Vaše RD spolu
s pracovním poměrem (už nebudete mít zaměstnavatele,
který by Vám mohl volno na péči o dítě poskytnout).

Budete rodičem pečujícím celodenně o dítě a pobírajícím rodičovský příspěvek
(sociální dávka).

Drape,

rodičovský příspěvek nemá nic společného se zaměstnáním,
s odstupným a dokonce ani s rodičovskou dovolenou.

Doporučila bych Vám v oblasti pracovně-právní i sociálně-právní
napřed něco nastudovat a pak teprve odpovídat.
Doplňuji:

Zapomněla jsem na výši odstupného:

Odstupné bude náležet ve výši trojnásobku
pravděpodobného výdělku (= kolik byste si
asi vydělala, kdybyste pracovala).