Náhodná

Černé fleky na kachličkách – kyselina

Zdravím,
běžně umývám kachličky v koupelně přípravkem Fixinella, kde hlavní složkou je 5% kyselina fosforečná. Dneska jsem si sehnal čistou 75% kyselinu fosforečnou, kterou jsem naředil vodou na 10 – 15% a bežně uklízel. Jenže později večer jsem si všiml, že na některých kachličkách se podél spár udělaly takové světle černé fleky (plíseň to není). Způsobila to ta 15% kyselina? Půjde to nějak odstranit?

Za rady předem díky

Odpovědi
anonym

Pokud je opravdu poškození na kachličkách, neodstraníš je (možná existující prasklinky v glazuře umožnili vsáknutí kyseliny do střepu).
Ale – nedošlo spíše k narušení spárovačky? – bývají na bázi cementu a tudíž je i slabé kyseliny ´žerou´.

zzzzz

Fosforka je mastná, zkuste to něčím odmastit. Nesvědí vás ruce? Ta kyselina v silné koncentraci svědí. 10 až 15 % je dost.

Náhodná

Tak jsem ted zkoušel použít technický benzín a bez efektu. Spára narušená nevypadá. Takže jsou zničené dlaždičky a budu je muset nechat vyměnit…? ☹

anonym

Ještě zkus počkat – pokud kapalina vtekla prasklinkami do střepu, mohla by vyschnout (jen pomalu).
A jinak se buďto smíříš s fleky a nebo obkladačky vyměníš.