coolman

Proč cena s DPH je vždy 1.2 x cena bez DPH a není vypočítána jen z marže?

DPH je daň z PŘIDANÉ hodnoty. Přidanou hodnotou na prodeji zboží je marže, tj. rozdíl nákupní ceny a prodejní ceny. Proč tedy cena s DPH je vždy 1.2 x cena bez DPH a není vypočítána jen z marže?

Příklad: Obchod koupí zboží za 100 a prodává ho za 130 (bez DPH). Marže obchodu (přidaná hodnota) je tedy 30 a daň by měla být 30×0.2 = 3.60 Kč. Výsledně by mělo zboží stát 132.60 Kč. Obchody zboží ale prodávají s cenou 1.2× cena bez DPH. V tomto případě tedy za 156 Kč. Proč je tomu tak a DPH se nepočítá jen z marže?

Odpovědi
Hlada

Máš tam početní chybu.
Nákup: 100 + 20 DPH = 120
Prodej: 130 + 26 DPH = 156
Rozdíl v odpočtené a zaplacené DPH je 6 Kč, což je 20% z marže 30Kč.

Tento základní princip je stejný ve všech zemích, kde se DPH používá.

Drap

Ano, ale DPH se odvádí až při konečném prodeji, takže se platí nejenom z marže, ale z celého výrobku, proto že i pro něj platí DPH

NikkiHeat

A přesně za to nás EU kritizuje.....za jakési přenášené vícekrát zaplacené DPH nejenom z marže ale celého výrobku.

coolman

Není mi jasné, proč tomu tak je. Co když se zboží neprodá? Tak subdodavatel, který výkon vykonal (tj. zboží dodal obchodu), daň neodvádí?

Drap

Každá firma, či osoba která je plátcem DPH odvádí vždy jen rozdíl DPH přijaté a prodané.