Lgee

Čemu vadí uveřejnění holky, která svoji fotku volně poskytla?

Byla mi smazána.

Nejlepší odpověď
Klaproth

V oboru pracuji, takže pouze stručně na základě vlastní praxe.

Celou problematiku zvěřejňování fotek je zapotřebí rozdělit do dvou oblastí:

1. Ochrana autorských práv.
Každá fotka je autorským dílem a podléhá ochraně. Volně nakládat s ní může pouze držitel autorských práv. Pokud jsi tedy autorem snímku, nebo máš jeho písemný souhlas, zveřejňuj dle libosti. Více zákon 121/2000 Sb.

2. Ochrana osobnostních práv.
Zveřejnit fotku osoby můžeš pouze s jejím písemným souhlasem. Výjimku tvoří snímky pořízené pro úřední, vědecké, umělecké či zpravodajské účely. Více zákon 89/2012 Sb.

Další odpovědi
ivzez

Fotografie osob lze zveřejnit jen s jejich souhlasem.
Máte-li souhlas oné dívky, měl jste přiložit spolu s fotkou.

Fotky osob budu nahlašovat dál.

_____

Nebo byste chtěl porušováním zákona dělat
problémy i webům, kam fotky vkládáte?

baghira

Příště sem nedávej fotku ale odkaz. Zveřejnění odkazu není nic proti ničemu.

Emefej

Pokud ji volně poskytla v souladu se zákonem (v původním umístění musí být u fotky výslovně uvedeno „Volné dílo“), tak ti to mazat neměli. Takovou fotku smíš s uvedením jména autora dál voně šířit.

bububabu

Pravděpodobně byla holka na ní vysvlečená, že? To se pak nesmíš divit že ti fotka byla smazána. V každém civilizovaném státě je totiž tohle porušení zásad!

Emefej

ivzez > „Fotografie osob lze zveřejnit jen s jejich souhlasem“ – ne vždy, existuje řada výjimek.

„Máte-li souhlas oné dívky, měl jste přiložit spolu s fotkou“ – blbost, takhle to nefunguje, písemný souhlas fotografované osoby se k fotce nepřikládá, ten si autor snímku nechává u sebe.

ivzez

Lgee měl přiložit souhlas, nebo odkaz, kde dívka
píše, že její fotku smí kdokoliv zvěřejnit kdekoliv.

Vím o dvou/třech výjimkách.
Můžete doplnit tu řadu?

Lamalam

Souhlas se zveřejněním se nikam nepřikládá. On totiž obsahuje osobní údaje a jejich zveřejněním by porušil zákon. Souhlas si nechává autor u sebe pro případ případných sporů.

Výjimek je několik, jsou vyjmenované v §88 a §89 zákona č. 89/2012 Sb.