hapiky

Čemu byste dali přednost: fantazii, nebo vědomostem?

Jsou lidé, kteří mají hodně vědomostí, ale minimální fantazii. Inteligence zřejmě nemusí jít ruku v ruce s fantazií. Je pravda, že člověk bez fantazie nemá jiskru?

Nejlepší odpověď
Kepler

Něco asi na tom bude. Můžeš mít vědomosti jakékoliv, ale když nemáš fantazii, tak nebudeš vědět jak je zajímavě uplatnit. Naopak lidé s bujnou fantazií a bez dostatečných znalostí taky mnoho myšlenek nedokážou dovést ke zdaru. Takže nejlepší jsou asi kvalifikované týmy s nějakými těmi vizionáři.

Další odpovědi
led

Mnoho ľudí na rozvinutie svojej fantázie – predstavivosti potrebuje veľké vedomosti… (z veľkého množstva niektorí: konštruktér, dizajner, režisér, programátor)

Jiří Bohumil

K vytváření čehokoliv je potřeba jak vědomostí, tak i fantazie. Člověk bez fantazie s vědomostmi je pouhá „RAM“. A ta nikdy sama nikdy nic nevytvoří. Fantazie je pak zase jakási „aplikace“, schopná tvořit a zpracovávat data, ale bez „RAM“, kde tato data čerpá (vědomosti), se také neobejde.
A inteligence je pak spíše schopnost myšlení a schopnost využívat jak tu fantazii, tak i ty vědomosti.
A zatím ji nikdo uměle nevytvořil, pouze ve své fantazii spisovatelé (inteligentní roboti-RUR-K. Čapek).
A tak na inteligenci-zatím jen na člověku zůstává, aby vědomostí i fantazie využil při vytváření čehokoliv.

df

Fantazie je důležitější, než vědění.

Albert Einstein

Nuk nuk

Osobně bych volila od každého tolik, aby to byla rozumná a k životu použitelná míra.

Vědomosti ani fantazie nijak nesouvisí s výškou inteligence. Asi nebudeme pochybovat o poměrně inteligenci například Karla Čapka, že. A přitom pracoval převážně s fantazií, vědomostmi ji jen podtrhoval. Byl svým způsobem dokladem toho, že ať už převažuje jedno nebo druhé, ideální je, když člověk používá od obojího něco.
Naopak jsem znala jistého autistu, který měl díky hloubce svého autismu dosti snížený intelekt, ale mluvil a měl velmi široký přehled a vědomosti taková chodící encyklopedie to byla.

Převaha fantazie nebo nebo naopak encyklopedických znalostí souvisí spíše s lateralitou – tedy s tím, která strana mozku je dominantní (silnější).

anonym

Já si třeba myslím, že lidé s dobrou fantazií touží po vědomostech. Zajímají se o spoustu věcí a chtějí čerpat nové vědomosti, aby mohli svou fantazii ještě více prohlubovat. Pokud máte fantazii, tak jste ve většině případech šťastní lidé, protože tu nezískáte studií nějaké vysoké školy, nemůžete se jí naučit. Což se v případě vědomosti říct nedá. Ty lze získat čtením knih, koukáním na různá videa, nebo dokumenty. Takže já bych radši dostala do vínku fantazii a pak bych se snažila podpořit to vědomostní. Mohu být jedině teda, že já jsem jedna z těch, co má velice dobrou fantazii. A nudná a bez jiskry jsem prý nikdy nebyla a dle učitelky na psychologii taková budu stále 😁 ani příchod rodiny to v budoucnu nezmění 😉

ivzez

Ani jednomu, potřebuji oboje.
„Jiskra“ nezávisí jenom na fantazii…

hapiky

Nuk nuk: Snad budete souhlasit, že čím více vědomostí člověk má a čím více je schopen se naučit, tím je inteligentnější, tudíž velikost vědomostí jdou ruku v ruce s inteligencí.

hapiky

df:Možná se mýlím, ale myslím si že na začátku je potřebné mít nejprve fantazii, potom teprve může vzniknout nějaká představa jako produkt.

cochee

Manipuluješ sice obratně, ale přesto: kde jsi viděl, slyšel, četl, nějaké pojednání, studii, cokoliv, co by poukazovalo na vzájemně nepřímou úměru množství fantazie a vědomostí u jednoho a téhož jedince?

hapiky

cochee: Nejlepší studie, pojednání… je prostá debata u piva. S množstvím vypitého piva se vytrácejí zábrany a člověk říká, co si myslí, či co se naučil, hlavně ale je znát ona u někoho chybějící fantazie.

cochee

S množstvím vypitého piva (spolusedících) se (pro mě) postupně, ale naprosto, vytrácí relevance čehokoliv u stolu vyřčeného 🙂