cechovní ferule

Co přesně byla cechovní ferule?

Nejlepší odpověď
annas

Cechovní ferule byl erb nebo znak pro příslušný cech. Cechy bylo sdružení nebo spolek řemeslníků stejné či podobné profese a řemesla. Šlo o organizace, v nichž členství bylo povinné, jinak řemeslníkovi či živnostníkovi nebylo povoleno dané povolání vykonávat. Představitelé cechovních organizací dohlíželi na kvalitu výrobků svých členů a na jejich chování a měli pravomoc je za přestupky trestat. Cechy zajišťovaly také výuku mladých zájemců o práci v příslušném oboru. Zajímavost: Ten, kdo vykonal zkoušku a získal oprávnění k samostatnému vykonávání řemesla se nazýval „Mistr“. Např.ferule cechu truhlářů, zánečníků, ševců, bednářů apod.

Duha Kopretina Plzeň

Další odpovědi
kenyrts

ferule:
Význam:prut,hůl
kdysi(v podobě žezla) odznak rychtářské moci rychtářské právo
odznak cechmistrů
metla