Avatar uživatele
Larissa

Čárky ve větách – máte nějaké taháky?

U mé minulé otázky mi jedna dáma prozradila svůj chyták, máte taky nějaké podobné, co vám usnadňuje rozhodovat se ve větách, jestli tam ta čárky patří?

Př. od manon: a přitom ⇒ Místo „a“ současně, čárka tam nepatří. Místo „a“ avšak, ale, čárka tam patří…


Doufám, že manon nevadí, že jsem její odpověď použila jako příklad. A děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4241 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Žádný „tahák“ se nedá paušalizovat.

Napadlo mě: před „že a aby“ dělají čárky i staré baby. Jinak v souvětí souřadném při vztahu slučovacím se čárky nedělají před spojkami: a, i, ani, přímo, nadto, ani-ani, jak-tak, hned-hned, jednak-jednak, zčásti-zčásti, dílem-dílem.

Spojka „a“. I před ní se dělá čárka, když jde o dvě věty ve vztahu slučovacím, mezi něž je vložená věta vedlejší.

Karel si koupil knihu, kterou mu doporučil kamarád, a začal ji hned číst.

Kvůli psaní interpunkce a jejímu pochopení je třeba nepodceňovat větný rozbor. O něm mnozí tvrdí, že je zbytečný. Není to pravda. Je základem pro porozumění textu a psaní interpunkce. Např. význam jednotlivých souvětí – vztah slučovací, odporovací, vylučovací … Věty hlavní, vedlejší (souřadně spojené, vložené atd.).

Přečíst větu, uvědomit si, kolik je v ní sloves v určitém tvaru, jaký vztah věty mají k sobě atd.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Niekedy sa dá čiarka zistiť podľa spevu vety. Skúste počúvať intonáciu textu, všimnete si že vety majú určitý hudobný charakter.

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek