Larissa

Čárky ve větách – máte nějaké taháky?

U mé minulé otázky mi jedna dáma prozradila svůj chyták, máte taky nějaké podobné, co vám usnadňuje rozhodovat se ve větách, jestli tam ta čárky patří?

Př. od manon: a přitom ⇒ Místo „a“ současně, čárka tam nepatří. Místo „a“ avšak, ale, čárka tam patří…

Doufám, že manon nevadí, že jsem její odpověď použila jako příklad. A děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Žádný „tahák“ se nedá paušalizovat.

Napadlo mě: před „že a aby“ dělají čárky i staré baby. Jinak v souvětí souřadném při vztahu slučovacím se čárky nedělají před spojkami: a, i, ani, přímo, nadto, ani-ani, jak-tak, hned-hned, jednak-jednak, zčásti-zčásti, dílem-dílem.

Spojka „a“. I před ní se dělá čárka, když jde o dvě věty ve vztahu slučovacím, mezi něž je vložená věta vedlejší.

Karel si koupil knihu, kterou mu doporučil kamarád, a začal ji hned číst.

Kvůli psaní interpunkce a jejímu pochopení je třeba nepodceňovat větný rozbor. O něm mnozí tvrdí, že je zbytečný. Není to pravda. Je základem pro porozumění textu a psaní interpunkce. Např. význam jednotlivých souvětí – vztah slučovací, odporovací, vylučovací … Věty hlavní, vedlejší (souřadně spojené, vložené atd.).

Přečíst větu, uvědomit si, kolik je v ní sloves v určitém tvaru, jaký vztah věty mají k sobě atd.

led

Niekedy sa dá čiarka zistiť podľa spevu vety. Skúste počúvať intonáciu textu, všimnete si že vety majú určitý hudobný charakter.