Bronzový

Čárky ve větách - máte nějaké taháky?

U mé minulé otázky mi jedna dáma prozradila svůj chyták, máte taky nějaké podobné, co vám usnadňuje rozhodovat se ve větách, jestli tam ta čárky patří?

Př. od manon: a přitom => Místo "a" současně, čárka tam nepatří. Místo "a" avšak, ale, čárka tam patří...

Doufám, že manon nevadí, že jsem její odpověď použila jako příklad. A děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Žádný "tahák" se nedá paušalizovat.

Napadlo mě: před "že a aby" dělají čárky i staré baby. Jinak v souvětí souřadném při vztahu slučovacím se čárky nedělají před spojkami: a, i, ani, přímo, nadto, ani-ani, jak-tak, hned-hned, jednak-jednak, zčásti-zčásti, dílem-dílem.

Spojka "a". I před ní se dělá čárka, když jde o dvě věty ve vztahu slučovacím, mezi něž je vložená věta vedlejší.

Karel si koupil knihu, kterou mu doporučil kamarád, a začal ji hned číst.

Kvůli psaní interpunkce a jejímu pochopení je třeba nepodceňovat větný rozbor. O něm mnozí tvrdí, že je zbytečný. Není to pravda. Je základem pro porozumění textu a psaní interpunkce. Např. význam jednotlivých souvětí - vztah slučovací, odporovací, vylučovací ... Věty hlavní, vedlejší (souřadně spojené, vložené atd.).

Přečíst větu, uvědomit si, kolik je v ní sloves v určitém tvaru, jaký vztah věty mají k sobě atd.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Zlatý

led

Niekedy sa dá čiarka zistiť podľa spevu vety. Skúste počúvať intonáciu textu, všimnete si že vety majú určitý hudobný charakter.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2415
Zlatý Drap 1488
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.