zalesaka

Čárka v poměru vylučovacím. Poradíte?

Podlehneme americkému vlivu, nebo si udržíme vlastní tradice?
Podlehneme americkému vlivu nebo si udržíme vlastní tradice?

Která možnost je správně? (poměr vylučovací x poměr slučovací/oslabený poměr vylučovací)
Díky moc.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

čárka

Chybí v anketě další možnost. Zatrhla jsem jednu variantu, ale záleží na předchozím kontextu. Ten rozhodne. Takže promyslet.

Podlehneme vlivu, ale udržíme si vtradice?
Můžeme přehodit. Udržíme si vlastní tradice, ale podlehneme americkému vlivu?

Jsou obě možnosti, nebo jen jedna? Zaniknou české tradice a převezmeme americké? Myslím si, že hned české tradice nezaniknou, možná někdy v daleké budoucnosti. .

Santa Claus i Ježíšek. Vzájemně se nevylučují.

Takže, upřesňuji, bez kontextu bych čárku nenapsala.

Konzultovala jsem s dvěma češtináři, odvolávají se stejně jako já na kontext, záleží opravdu na úhlu pohledu a návaznosti na to, z čeho tyto formulace vyplynuly.

„Pomocí spojky nebo vyjadřujeme volbu mezi dvěma eventualitami. Podstatné je, že eventuality jsou libovolně zaměnitelné a je lhostejno, která z nich bude platit, které dáme přednost (v konečném důsledku mohou nastat i obě“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=155

Další odpovědi
quentos

čárka

… ale příště bychom rádi slyšeli nejprve Váš názor, a ne že to za Vás uděláme. Můžeme si udržet vlastní Vánoce A ZÁROVEŇ podlehnout americkému vlivu? Těžko, proto bych hlasoval pro poměr vylučovací.

Lamalam

bez čárky

Nechápavé

čárka

zalesaka

Jedná se o popis k filmu:
„Podlehneme americkému vlivu nebo si udržíme vlastní tradice?
Vánoční film o Santa Clausovi v České republice.“

Poměr vylučovací mi sem nějak nesedí, jelikož se to nedá brát celoplošně.

annas

Brala bych bez čárky, i když jsem na ni klikla. Ale vysvětlila jsem. Chyběla totiž další možnost.

Myslím si, že české tradice zcela nezaniknou – Ježíšek x Santa Klaus.

zalesaka

Díky.