smrťák

Bývalý zaměstnavatel mě odmítá vydat potvrzení o pravydelném školení řidičů z povolání.

Dobrý den,rád bych zjistil jestli je možné se podle nějakého zákona bránit proti tomu když mě bývalí zaměstnavatel odmítá vydat potvrzení o pravidelném proškolení řidičů z povolání.Dí­ky Jarda

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud náklady na školení nesl zaměstnavatel má na to plné právo.
Domluvte se že mu náklady uhradíte a určitě se dohodnete.

Další odpovědi
Miroslavst

To je jednoduché. Školení řidičů, tkz. referenční zkoužky platí totiž jen k tomuto zaměstnavateli a pro jiného ne. Oproti profesnímu průkazu řidiče, který je váš tak jako řidičský průkaz. U toho profesáku však může být dohoda k pracovní smlouvě, že jste povinen odpracovat nějakou dobu nebo uhradit náklady.
Takže školení řidičů vám nevydá.

standa

Problematika ´školení řidičů´ je docela zamotaná, což je dané zrušením některých „podrobných“ předpisů, které však byly nahrazeny jen obecnými ustanoveními, ze kterých nelze jednoznačně odpověď na řadu nejen vámi položených otázek.

Předně je dobré vědět, že stávající platná lelegislativa zná tři druhy školení:

  1. Školení řidičů na profesní osvědčení
  2. Školení řidičů z povolání
  3. Školení řidičů – referentů

Přičemž první a poslední možnost je výkladově jednoduchá:

ad a) tato školení musí být evidována na obecních úřadech (odbo dopravy)

  • takže nečinnost bývalého zaměstnavatele lze ´obejít´ kontaktováním obecního úřadu

ad c) tato školení jsou výhradně v ´režii´ (nejen finanční) zaměstnavatelů a ukončením prac.poměru pozbývá platnosti i osvědčení o tomto druhu školení

Takže zbývá k řešení jen možnost ad b), ke které lze z internetu ´vytáhnout´ např. níže uvedené informace, ke kterým já zaujímám toto osobní stanovisko:

  1. pokud vám bývalý zaměstnavatel nechce vydat potvrzení o tomto druhu školení, tak s tím nic nenaděláte (teoreticky byste se mohl soudit a možná bychom tak měli první judikát na toto kontroverzní téma)

2)nový zaměstnavatel by vám školení stejně měl zafinancovat, což podle mého názoru vyplývá z ustanovení § 3/1.d zákona o silniční dopravě a rovněř to nepřímo vyplývá i ze zrušené vyhl. č. 55/1991 Sb. (§ 15/2)

§ 3/1.d zákona o silniční dopravě (č.111/1994 Sb.)
„Tuzemský dopravce je povinen zajistit, aby práce řidiče z povolání vykonávala osoba, která se zúčastnila školení řidičů z povolání…“

§ 16/2 vyhl. č. 55/1991 Sb.
„Řidičům v pracovním poměru je povinen zajistit školení a přezkoušení na své náklady zaměstnavatel.“

Citace z internetu na téma ŠKOLENÍ ŘIDIČŮ Z POVOLÁNÍ:

Povinnost zúčastnit se školení řidičů a přezkoušení jejich znalostí vyplývající ze zákona č.111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, se týká všech řidičů z povolání.

Za řidiče z povolání se považuje řidič, který řídí vozidlo v pracovněprávním vztahu a u něhož je řízení vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě, nebo dopravce, který provozuje dopravu pro cizí potřeby a je zároveň řidičem vozidla, kterým tuto dopravu provozuje.

Zákon odkazuje na vyhlášku č. 55/1991 Sb., o výcviku a zdokonalování odborné způsobilosti silničních motorových vozidel. Tato vyhláška byla zrušena vyhláškou č. 470/2000 Sb., kterou se provádí zákon č. 247/2000 Sb. Za nástupnický právní předpis po vyhlášce č. 55/1991 Sb. se považuje zákon č. 247/2000 Sb. V tomto případě se ale pro školení řidičů z povolání vztahuje pouze obsah stanovený v příloze č. 6 zákona č. 247/2000 Sb.

Povinnost účasti na školení pro tyto osoby vyplývá z ustanovení § 3 odstavce 1 písmeno d) zákona č. 111/1994 Sb. Zákon v tomto případě nestanovuje, jaký doklad řidič obdrží po takto absolvovaném školení a přezkoušení.

Provedení školení a přezkoušení však musí být spolehlivě a jednoznačně zadokumentováno.