drew.21

Bývalá přítelkyně brání otci výdat svoji dceru..

Dobrý den, chtěla bych se zeptat za svého známého. Má dítě, teď už s bývalou přítelkyní, nebyly vzatí. Rozešli se a ona mu teď brání v tom vídat svoji dceru. A chce se odstěhovat sto kilometru daleko, a on nevi co má dělat, chtěl by svoji dceru normálně vídat, ale bohužel nemůže každou chvilku jezdit tak daleko, slyšela sem od jednoho známeho, že když se rozvedl tak jeho manželka dostala soudem rozkaz že musí dítě dovážet. Proto bych se zeptat co je natom pravdy jestli je to možné. Moc děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
dekuju moc za odpovedi. uz sem mluvila o tom se svym pravnikem. a uz se to resi soudne. ale presto dekuji moc.

Odpovědi
wenda

Tak můžou se domluvit. No a pokud mu ho nechce „půjčovat“ tak bych to řešila přes soud. Tam by se to mělo všechno vyřešit – alimenty, vídání dcery atd.

HOMER

Jestli má přiznané otcovství a platí alimenty,má právo svou dceru vídat.
Jestliže ale ne,záleží to na matce,nebo přímo na dceři(podle věku)jesti chce svého otce vídat,ale je to velice složité…Já sám jsem svého otce navštěvoval jednou za půl roku(350km.).Mys­lím,že dítě má mít možnost vídat oba rodiče a jestli váš přítel není žádný násilník apod.,měla by jeho bývalá ještě popřemýšlet,než udělá kravinu.

standa

Nechť váš známý (předpokládám, že je jako otec uveden v rodném listě dítěte) podá soudu návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem. Teoreticky ten ´návrh´ může směřovat i (z pohledu matky) k absurdní situaci, že by chtěl mít dítě ve své péči a matka by dítě vídala jen 2× do měsíce…

Každopádně by návrh měl doplnit i popisem svých životních či bytových poměrů, aby si soud udělal představu v jakých podmínkách bude nezletilé dítě u svého otce trávit společné chvíle…

K vaší poznámce co jste slyšela od známého (že manželka dostala soudem rozkaz že musí dítě dovážet) lze pouze dodat, že soud úpravu styku s nezletilými posuzuje naprosto individuálně a i takovéto rozhodnutí může padnout…, i když to není vůbec obvyklé.

Mayuszka

Jediné řešení je soud. Pokud je otec uveden v rodném listě, platí řádně výživné, matka mu nesmí bránit vídat dítě.