annas

Být zpocený jako myš, mokrý jako myš? Proč se zrovna myš dostala do těchto rčení?

Nejlepší odpověď
tom004

Nevím,kde a jak to rčení vzniklo,ale,protože hlodavci nemají potní žlázy,tak to asi nebude mít reálný základ.Možná,to bude tím,že je vidíme běhat po velkých deštích,kdy vlastně opouštějí svoje pelechy,protože jim je na krátkou dobu zaplaví voda.A jsou,„mokré jak myš“. 🙂

Další odpovědi
www

U nás se říká mokrý. Vzniklo to pravděpodobně tak, že dřív nebylo problém vidět mokré myši třeba při velkém dešti, který je vyplavil, tání sněhu ap.
Myš se tolik nepotí 😉

dědapetr

Být mokrý jako myš.

Původ tohoto rčení se vysvětluje v zásadě dvěma způsoby – první z nich vychází z varianty být zpocený jako myš, která je pravděpodobně starší. Myši žijí s člověkem odnepaměti a stejně tak odnepaměti sloužily k jejich hubení kočky. Kočky jsou zase od přírody hravé, což se projevuje mj. v tom, že svou kořist pro vlastní potěšení záměrně pouští a znovu chytají, někdy i celkem dlouhou dobu. Kromě toho kočky pudově dbají na lovecký výcvik svých koťat, a proto jim čas od času nějakou tu méně hbitou myšku dají na hraní. A je pochopitelné, že pro myš, vystavenou smrtelnému nebezpečí, to žádná hra není a že se ve svém děsu a v opakovaných pokusech o své spasení pořádně zapotí. Potí se prý i myši laboratorní, když jsou v rámci pokusů vystaveny velkému vypětí – koneckonců i my lidé jsme v podobných situacích zlití potem.
Druhý výklad rčení být mokrý jako myš vychází z jiné obranné reakce myši, která je pronásledována nějakým dravcem. Myši se prý, jsou-li ohroženy, někdy v rychlosti vyválejí ve vlastní moči, aby svým pachem pokud možno dostatečně znechutily nepřítele a ten je nesežral. V takovém případě jsou také mokré – je logické, že i před tváří člověka si myši připadaly ohroženy a tento obranný mechanismus se u nich mohl spustit.
Přinejmenším tento druhý, právě zmíněný výklad už však nikoho, kdo o sobě nebo o někom prohlašuje, že je mokrý jako myš, nenapadne. Kdyby to věděl, možná by si raději našel jiný frazeologismus.

http://www.roz­hlas.cz/olomou­c/okenko/_zpra­va/jazykove-byt-mokry-jako-mys--254780

fcoop

http://druido­va.mysteria.cz/ZVI­RATA_A_ROSTLI­NY/NUTRIE.htm

elektrikář

Skuste dát hadici z vodou do myší díry. Pokud jí pořádně vyplavite a chudák myš se nebude mít chuť utopit z díry vyleze. Pak uvidíte jak vypadá