annas

Byly podle vás prognózy o současném světě reálné? Splní se něco z nich za xy let? Je mýlit se lidské?

V r. 1993 byl zrušený Prognostický ústav ČSAV … Takto měl podle prognostiků vypadat svět v roce 1999 (publikoval časopis Květy v r. 1969)

• Veškeré domácí práce budou dělat roboti.
• Přestanou existovat nakažlivé choroby – proti všem bude očkování.
• Pracovní pomůcky odstraní dřinu, třeba hydraulické přídavné svaly umožní dělníkovi zvednout i několik tun.
• Kvůli strojům nebude dost práce pro lidi, tudíž se bude za plnou mzdu pracovat jen čtyři hodiny denně (cha-cha!).
• Všechny automobily budou jezdit na elektřinu a budou dálkově ovládané.
• Vlaky zmizí z povrchu země a budou jezdit jen v tunelech (to by se tunelářům líbilo).
• Místo letadel se bude létat raketami: Praha-New York za půl hodinky.

• Superpaneláky pojmou 30 000 i více obyvatel, z nichž každý bude mít nárok na byt o ploše 120 m2 (plus terasa a sklep).

Prognóza vědců z Japonska, USA a Velké Británie:

• 2013: bude levnější obdělávat pole roboty než lidmi
• 2013: hlasové ovládání bude řídit třetinu všech počítačů
• 2015: třetinu „vojáků“ bojových jednotek USA budou tvořit roboti
• 2017: o domácnosti se budou starat výhradně roboti
• 2020: člověk ovládá přístroje pomocí čipů ve svém mozku
• 2030: trvalé osídlení Měsíce
• 2030: všechna auta na veřejných komunikacích řídí satelity
• 2030: na světě bude miliarda lidí starších 65 let, novorozence čeká průměrný věk 130 let

• atd.

V minulosti jsem vložila otázku, která se týkala jen robotů ..

Nejlepší odpověď
www

Prognózy z r. 1969 jsou samozřejmě jiné, než např. z roku 2000 a nelze srovnávat. Věda jde neustále dopředu (spolu s lidským myšlením) a často nakonec jiným, než předpokládaným směrem. Proto ano, mýlit se je lidské a bude tomu tak i v budoucnu.
Rozhodně něco z předpokladů vyjde (něco už je), určitě ale ne vše. Nedílnou součástí je totiž ekonomika a právě ta má dnes nejvíc problémů.

Další odpovědi
Drap

Prognozy jsou vždy jen teoretické závěry. Promítá se v nich kromě oředpokladů sposta snů a přání.
Je dobře že lidé ještě stále sní. Jsem přesvědčen, že spousta věcí z uvedeného se jednou uskuteční, nebo k tomu alespoň přiblíží. Bohužel já už se toho očividně nedočkám.

Orange

Ne, takhle brzo se nic z toho nestane.