bolak

Byly natočený nějaký filmy o 21.8. (tuším že se jedná o srpen) z pohledu Rusů?

Vím že 21. srpen už se tu řešil a počítám s tím že dostanu minimálně od jednoho uživatele odpověď s pár rejpavejma poznámkama + na závěr 15 odkazů týkajích se 21.srpna, 20 odkazů týkajících se Rusů a navrch ještě 16 odkazů s tématem pohledů nebo korespondenčních lístků, nicméně zajímají mě konkrétně pouze filmy kde by bylo zaznamenáno jak to vnímali okupanti. Hlavně asi teda dokumenty, a úplně nejlépe ruské případně ještě rudé, pokud by nějaké byly natočeny.

Nejlepší odpověď
led

Ano, aj filmy boli nakrútené, ale mám pocit, že u nás sa asi ani nepremietali (vtedy).
V sovietskom umení sa odzrkadlila aj rozpornosť ideí vo vtedajšom „Východnom bloku“

Básnik Jevgenij Jevtušenko napísal k Augustu 1968 báseň Pravda:
Tanki idut po Prage
V zakatnoj krovi rassveta.
Tanki idut po pravde,
Kotoraja ne gazeta…

Armádny generál A. Majorov, ktorý bol veliteľom okupačných vojsk, v r. 1997 napísal knihu s príznačným názvom Vtorženije – Vpád. Teda už nehovorí o internacionálnej pomoci…
Okrem iného v memoároch bývalého sovietskeho generála, veliaceho okupačnej armáde, nachádzame slová, ktorými prosí o odpustenie ľudí, ktorým vtedy ublížil: „Keď ešte žijete…, hoci oneskorene, ja, starý človek, vás prosím o odpustenie… Vtedy som klesol tak nízko, ako by nemal klesnúť žiaden generál, ba vlastne žiaden človek. Odpustite mi.“

Doplňuji:
Celú báseň Jevgenija Jevtušenka v českom preklade si môžte prečítať:
http://czechf­olks.com/plus/20­09/11/28/miros­lav-sigl-preklad-jevtusenkovy-basne-%E2%80%9Etanky-se-vali-prahou%E2%80%9C/

Další odpovědi
manon

Našla jsem něco zajímavého: http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/101014917­67-studio-ct24/21141103­4000158-invaze-1968-rusky-pohled/

A taky bych ráda věděla, jak se jmenoval ten film, kdy Dubček, Mlynář atd. byli odvezeni do Ruska a byli tam drženi, aby podepsali pozvání vojsk tuším. Nevíte někdo název? Ani si netroufnu dát to jako samostatnou otázku :) Jsem taková lekavá. Zase bych byla obviněna z nízkosti a nečestnosti …

annas

Ano. Našla jsem jeden.
Чехословакия, год испытаний.
01:09:15 7 hodin 35 mm černá-a-bílá

NROS (RCSDF)

Režie: A. Koloshyn
Provozovatel: Artseulov O., A. Istomin
Napsal: Koloshyn A. Medveděv I.
Vyhlašovatel: Khlebnikov A.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­ru&u=http://net-film.ru/ru/film-6789/&prev=/s­earch%3Fq%3D%25­D0%25A7%25D0%25B5%25D1%2­585%25D0%25BE%25D1%2581%­25D0%25BB%25D0%25BE%25D0­%25B2%25D0%25B0%25D0%25B­A%25D0%25B8%25D1%258F,%2­B%25D0%25B3%25D0%25BE%25­D0%25B4%2B%25D0%25B8%25D­1%2581%25D0%25BF%25D1%25­8B%25D1%2582%25D0%25B0%2­5D0%25BD%25D0%25B8%25D0%­25B9%26hl%3Dcs%26biw%3D9­92%26bih%3D701%26prmd%3D­imvns&sa=X&ei=-eM1ULsVyte0BtmXgKgO&­ved=0CEYQ7gEwAA

Film o událostech v Československu v roce 1968, a to na potlačení vnější a vnitřní kontrarevoluce.

Drap

Myslím že ne, o žádném jsem neslyšel.
Nevím kterého uživatele máš na mysli ? Napadli mně hned dva. Od jednoho z nich jsem viděl rozsáhlou odpověď asi před třemi dny s 27 odkazy. Bohužel nemohla pobavit i ostatní, protože do druhého dne zmizela.

venkovan

Ano. Nevím jak se jmenuje, myslím, že jsem ho viděl na Discovery či Via history. Byl to dokument o lidech, kteří s událostmi v srpnu nesouhlasili, také tam byli vojáci které sem poslali a podobně.

led

annas, ten film „Československo, rok zkoušek“, je zaujímavý – ďakujem

anonym

Na ČT2 byl dokumentární pořad právě v souvislosti s výročím.
Tento film byl zevrubně zmiňován, ovšem ne jako pohled řadových rusů, ale propagandistická verze věrchušky pro ideologické ospravedlnění invaze, kdy někdejšího spojence vykreslovali jako semeniště kontrarevoluce s dogmatickými smyšlenkami a hrubými zkreslování pravdy.
Prý bránili 3. světové válce, kdy u Šumavy číhaly hordy imperialistických armád (USA a BRD), aby k nám vpadly první a nastolily hrozivý kapitalismus.
Reálné ohlasy a reakce rusů byly umlčovány, postiženy autoritativní cenzurou a demonstranti arestováni.

annas

Ad led, rovněž díky.