www

Byly dřívější cedulky typu „Cikánům vstup zakázán“ ap. rasistické?

Plnily totiž svůj účel a nikdo se jimi nezabýval, ani ti jmenovaní.

Nejlepší odpověď
anonym

www, před chvilkou tady byla položena otázka na rómské téma a zmizela, takže nejspíš nevydrží ani tato. Přesto, že otázka na množství Rómů, nebo Cikánů v ČR a na rasismus mi nepřipadá v rozporu se zákonem, někomu asi ano. Nejspíš je tu někdo členem této skupiny obyvatel ČR, nebo patří k těm, kteří ještě neudělali s tímto etnikem negativní zkušenost.
Tyhle cedulky měly své opodstatnění. Cikány dříve chápalo obyvatelstvo jako chásku nenechavou, prolhanou a práci se vyhýbající. Pro změnu se tito lidé nebránili takovému ohodnocení, protože bylo pravdivé ( a je dodnes). Jenže dnes se nesmí mluvit o tom, co bije do očí, protože by se to, nedej Bože, mohlo nějakého kriminálníka třeba dotknout.
Stačí se občas rozhlédnout, co se děje, když Cikáni přijdou do obchodu. Člověk nemusí mít šestý smysl, aby v tom okamžiku držel peněženku v zubech a dral se od nich co nejdál.
Mám nesmazatelně špatný dojem z toho, že diskriminace a rasismum proti Cikánům jsou pojmy, z nichž vědu udělal náš vstup do EU a pan Michal Kocáb a ještě pár podobně postižených politiků. Politici by měli přece být zastánci práva a spravedlnosti. Kde je tedy jejich měřítko, co je v souladu se zákonem a co je v rozporu s ním? Proč se nám cizí mocnosti pletou do našich politických poměrů a hájí zájmy tak nepřizpůsobivé menšiny, když při žádosti o politický azyl nám ji velmi rychle a přeochotně vracejí nazpátek. Jen kdyby měli takové pracovité včeličky třeba v Kanadě, to by byli zřejmě šťastní tak, jak jsme dnes my. Na naše problémy a bolesti si budeme znovu muset najít vlastní „léčebné“ prostředky. Nikdo nám s tím nepomůže, nikdo to za nás neudělá.
Nic se nemusí zpřísňovat a komplikovat. Stačilo by pouze to, aby zákony byly bezezbytku platné pro všechny. Úplně pro všechny.

Další odpovědi
beer

Ne, nebyly.
Tehdy jim totiž žádný stát nevytvářel žádná zákonná „privilegia“ jako dnes, oni tak věděli kam patří a podle toho se chovali.
Podobných cedulek bývalo mnohem víc. A stávalo se, že v dědině cikáni dokonce žili, i přes ty cedulky. Jenže to musel alespoň on pracovat, nekrást a ještě se za něj třeba na statku někdo musel zaručit. Žádné návštěvy příbuzných nebo dokonce přistěhování dalších rodin nebylo možné, poněvadž by tam jednou provždy skončili všichni.
Ještě si i pamatuji, že jaksi pomalu ty cedulky mizely. Nicméně cikáni to dodržovali stále, neboť byl i na tom „lontu“ nějakej místní četník, který to vyřešil i bez cedulek. Dobrá a účelná praxe ))

Zdroj: Zkušenost z dětství na venkově

Damiana

V dnešní procikánské době? 🙂
Rasistické se nebudou zdát jen tomu, kdo není cikán… Stejně by cikáni jen vykřikovali, že oni jsou Romové, tak co.
Nedávno jsem zažila podobnou „organizaci“ – bez provokativního nápisu a dokonale zmáknutou. Paní měla v butiku s nákladnějším oblečením problémy s cikány, kteří jí tam chodili krást. Vyřešila to jednoduše. Dveře zamknula a otevřela pouze, když chtěl vejít bílý zákazník. A má klid.

baghira

Ne, byly praktické, a svůj účel by plnily i dnes. Bohužel dnes žijeme v politicky korektním pseudohumanismu.

briketka10

pro nějaké cikány mohly být rasistické (ty slušné) ale pro ty co kradou, řvou a žijí s dávkami přes 22,000 – Kč a ještě mi tu vykřikují pod oknem, že jim dávaj málo, tak bych ty cedulky opět zavedla, protože ty samé cikánky vídávám, jak kradou v Globusu a vše si strkají do kapes svých dlouhých sukní !! :(
ještě mají jeden fígl vyndají z krabičky třeba parfém, nebo něco jiného malého a šups s tím do kabelky to jsem zas viděla v jiném obchodě jsou nepoučitelní i jejich děti, ale to vidáte i v TV na ty nikdo nemůže :(

Drap

Dříve rasistické nebyly, a dnes jsou. Vše se vyvíjí a ne vždy k naší spokojenosti.

iceT

Takové cedulky fakt dřív existovaly?