Zvědavý

Bylo vždy možné že dítě (nadprůměrně chytré) se po páté třídě může hlásit (odejít) na gymnázium ??

Nebo to bylo zavedeno nějakého roku ? Jakého ?

Nejlepší odpověď
annas

Víceletá gymnázia vznikla nově ve šk. r. 1990/91 – čtyřeltá, šestiletá a osmiletá.

Jinak v období. republiky existovala klasická gymnázia, která po válce pomalu „doznívala“.

.V dubnu 1953 byl přijat zákon o jednotné školské soustavě s osmiletými a jedenáctiletými středními školami, podzěji dvanáctiletými a středními všeobecně vzdělávacími školami – místo gymnázií.

Máte-li zájem dovědět se víc o školství, projděte si odkaz.

Zpráva o vývoji českého školství od listopadu 1989 . pdf

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:hoD8-ZbFelsJ:www.msmt­.cz/file/10376_1_1­/download/+&cd=2&hl­=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox.

Další odpovědi
talka

Ano: moji bratři i já – v r. 1928, 1932 a 1936 – jsme přešli z 5. třídy obecné školy na gymnazium.
Doplňuji:
Omyl (neumím už počítat!) v těch letech jsme nastoupili do 1. třídy a o 5 let později na gymnazia. (33, 37, 41).

Alesh

Nevím, jestli vždy, ale krátce po revoluci a zřízení víceletých gymnázií, to šlo. Prostě si dítě odkroutilo 1. stupeň (1. – 4. třída), pak šlo do 5. třídy (což dříve byl už 2. stupeň, neboť nebyla devítka), udělalo přijímačky na gympl a do šesté třídy už šlo vlastně do primy.

ivzez

Doplním a poopravím odpověď Annas:

Osmiletá gymnázia vznikla v roce 1869, u nás byla zrušena v roce 1948,
obnovena v r. 1968, ale téměř okamžitě byla zase zrušena.

V roce 1990 vznikla sedmiletá (později osmiletá) gymnázia
pro žáky z pátých tříd a pětiletá (později šestiletá) gymnázia.
Pětiletá byla pro žáky z osmých (devátých) tříd,
šestiletá gymnázia pro žáky sedmých tříd ZŠ.

Pěti– a šestiletá gymnázia se specializovala/spe­cializují
na jazyky, výuka některých předmětů probíhá v cizím jazyce.

(Pro představu: povinná maturitní zkouška ze španělštiny
na česko–španělském gymnáziu odpovídá ± státní jazykové zkoušce.)

Čtyřletá gymnázia u nás byla zavedena v roce 1969
(předcházely jim jedenáctiletá střední škola, na niž se
přecházelo z osmé třídy a SVVŠ – „dvanáctiletka“).

Děda Louda

Bylo. Komunistům se to ale nehodilo do krámu, tak to zrušili.