Kelt

Bylo to správné?

Proběhly volby a v televizi ukazovali, jak volila přítelkyně Babiše. Poprvé nedala hlas do obálky, nebo nevím přesně, jak to bylo, tak jí umožnili volit ještě jednou. Pak hodila hlas v obálce, to bylo správné. Ale občan má právo volit a když volí, tak musí hodit hlas v obálce. Je povolena pouze jedna možnost. Ona měla vyjímku. Zákon by měl platit pro všechny stejně. Pak je tam ta volební komise na nic. Samozřejmě, že jeden hlas nic neovlivní, zvláště při nízké účasti voličů. Tedy být striktním dodržovatelem zákonů za všech okolností, nebo to brát s nadhledem. Jak se na to díváte Vy? Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Správně to zřejmě nebylo. Pokud by někdo podal trestní oznámení, záleží na soudu jak toto posoudí, ale je to porušení zákona. I v případě, že by k tomu došlo a soud by nařídil anulovat výsledek voleb v daném okrsku, náhradní volby nebudou. Do EU žádné další volení neni možné.

Další odpovědi
klumprt

Použil jsem Google a uvedený odkaz je nejlepší odpovědí na položenou otázku:
http://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/56654/minis­tr-andrej-babis-a-jeho-zena-porusili-volebni-zakon-c-62-2003-za-plentou-nemohli-byt-spolu.html

marci1

Zaujalo mě, že předseda volební komise údajně řekl, že to byla jeho vina(!) a nechal ji volit podruhé. Je to přestupek proti zákonu. A samozřejmě také to, že s ní byl manžel za plentou. ☹

Hlada

Volební komise může blondýnám povolit druhý pokus.

Lamalam

V souladu se zákonem to zřejmě nebylo. Ale tvá úvaha, že jeden hlas nic neovlivní, zvláště při nízké účasti voličů, je mylná. Právě při nízké volební účasti má jeden hlas větší váhu, než by měl při vysoké volební účasti.

arygnoc

bolo to v poriadku.

pánom vo volebnej miestnosti je predseda volebnej komisie a ten rozhoduje a nesie zodpovednosť za právnosť voľby.

ak niekto podá podnet na prešetrenie volebného úkonu, zodpovedať sa bude iba predseda volebnej komisie – do jeho povinností totiž patrí i upozorniť, že volič kona protiprávne (viac ako jeden volič za plentou [okrem výnimiek]).