doney gal

Bylo období komunismu tím nejlepším obdobím v české a slovenské historii?

Bylo to období nejhezčí a nejlepší v historii?

Nejlepší odpověď
dudu

Prostuduj si historické dokumenty a udělej si vlastní názor. Nebo na to nemáš?

Další odpovědi
VeRe1983

Podle mého názoru určitě ne. Lidé, kteří se kloní k opaku bych rozdělil na dvě skupiny. Ty, kteří to reálně nezažili a bagatelizují to veškeré zlo…zdravím tímto -cetileté politiky KSČ(m) protože bylo to zlo prostě tak značné, až je to neuvěřitelné bráno z dnešní perspektivy. A hlavně dobře prodané, stačilo zaútočit na ty nejnižší pudy, jak to nyní dělá náš pan präsident či koblížkové hnutí. A druhá skupina jsou ti, kteří to sice zažili, ale nepoznali bolševika z horší strany, anžto měli tendence nevyčuhovat. Neměli někdy potřebu poslouchat „Zeppelíny“ stačil jim plzeňský elektrikář. Číst „nevhodnou“ literaturu, protože jim stačila Vlasta. Anebo se podívat do „NSR“ neb na Lipně je také krásně. Čili jim určité věci nescházely. Čili bagatelizují, ba popírají jakékoliv režimní zločiny. Daná éra pro ně byla obdobím, kdy měli život dokonale nalajnovaný, což bylo vyhovující. Takové vřelé soudružské objetí v náruči, která byla vždy nablízku jim bylo příjemné. Fakt, že někoho ta náruč udusila ovšem neráčili registrovat. Anebo se k tomu stavěli ve stylu „když se kácí les, létají třísky“.

Alesh

No, čekal jsem, kdy zas nějaký demagog začne blábolit o tom, jak to bylo tenkrát super a dnes to stojí za ho… a dočkal jsem se. 🙂
P.S. Je vidět, že poškození mozku pana Ráže způsobené tou jeho nehodou na motorce je větší, než se čekalo.

anonym

Nepleťte si socialismus a komunismus, ikyž oba tyto politické systémy byli v ČR pospolu, tak může být i každý zvlášť, vemte si příklad třeba z KLDR.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=CMDa6mC4o­Y8

anonym

Období komunismu tady nikdy nebylo.Byl pouze socialismus.
Nezažil jsem první republiku ani válku, ale zažil jsem socialismus a dnešek.Za socialismu to nebylo také nejlepší, ale stále to bylo lepší než dnes.
I když nám neustále vtouklají do hlavy, že tenkrát se nesmělo to a to a muselo se to a to, tak dneska je to úplně stejné.Za komunistů se nesměla hanět strana a vláda, ale jako dělníci jsme měli ve fabrikách větší slovo a NIKDY se nestalo, aby někoho za kritiku fabriky či vedení vyhodili.Dnes můžeš nadávat na strany a vlády jak chceš, ale ve FIRMĚ MUSÍŠ DRŽET HUBU A KROK jinak tě vyhodí.Jaký je mezi tím rozdíl?Za komunistů bylo nedostatkové zboží a stálo se na něj fronty, ale VYDĚLAL JSI SI NA TO, PROTOŽE JSI MĚL PRÁCI.Dneska je zboží hromada, ALE NEMÁŠ NA NĚJ, protože stojíš frontu na práci.Jaký je mezi tím rozdíl?
A tak bych mohl naplnit celou stránku rozdílama, jenže to co bylo tenkrát s mínusem, dneska je s plusem ale to co bylo tenkrát s plusem dneska je s mínusem.Takže se akorát změnily hodnoty.
Potřebuješ ke svému životu stále novou pračku, ledničku, televizi, nebo mít stálou práci a tím zajištěný každý měsíc příjem, mít lacinější elektrický proud, vodu, potraviny?
Člověk si uvědomí výhody až když o ně přijde.

Přečti si také tohle http://www.aha­online.cz/cla­nek/zhave-drby/107060/f­rontman-jozo-raz-z-elanu-bez-obalu-za-komunistu-bylo-lepe-zase-tolik-nekradli.html

ReHu

Komunismus nikdy v české a slovenské historii nebyl.
Pokud myslíš socialismus, pak bych řekla, že systém za „předrevolučního“ stavu nebyl dlouhodobě udržitelný.
Ale každý systém má kladné i záporné náležitosti.

lexx

soráč kolego…Ty ses praštil ráno hlavou o zárubně nebo Tě stará kopla pod dekou do rozkroku ?! víš Ty vůbec co byla KSČ, StB, VKR, politické procesy, syfilitik Kléma a tábory nucenejch prací – koncentráky PTP ? a včil mudruj…

mosoj

Jsem šťastný , že jsem po celý svůj život až dosud nezažil válku. Což se vám mladším, díky kapitalismu, zřejmě nepodaří. Všechno ostatní je prkotina.

xxx3

:) pro někoho určitě.

anonym

Nezúčasním se této rozpravy. Mám strach!

dobytek007

Doplňuji Aleshovo otazku: – že ne.

Muffz

dudu – dokumenty jsou bohuzel pouze inspirativni. Jak se rika a jak plati – dejiny pisou vitezove. Kdyby mely byt dokumenty a knihy ve skolach zcela objektivni, tak by vypadaly diametralne odlisne. Bohuzel uplnou pravdu se ti, kteri to nezazili nebo nemaji informace z prvni ruky, nikdy nedozvi. Ucebnice ti to reknou jasne, mame zde demokracii, komunismus byl zlo. Kdyby ted vladl komunismus, ucebnice by psaly demokracie je zlo.

Objektivita a pravda neni v tomto svete zadouci.

anonym

Pro některé, kteří jsou dnes díky komunistům zajištění a ještě se tím chlubí, tak ano. Ale naštěstí ne každý je schopný parazitovat na druhých a mít prospěch z cizího utrpení.

Obecně odpovědět nelze. Byla spousta věcí dobrých a spousta špatných. Problém, který někteří ignorují, je, že ty dobré věci nebyly dlouhodobě udržitelné a čím později by zkolabovali, tím drtivější dopady by měly.

Dale Cooper

Tady komunismus nikdy nebyl. Byl tu socialismus. Komunismus mela byt az dalsi faze. Byla to debilni doba. Ale i tak bylo par veci lepsich nez dnes. Treba system zdravotnictvi byl vymyslen skoro genialne. Nebyli paraziti, kteri zneuzivaji chude, jako je to dnes. Bylo mene nasili, nebyly tu zahranicni mafie, stetky nestaly na Vaclavskem namesti, nebyly tu drogy… Ale stejne to byla divna doba.

Emefej

Nebylo.

Poznámka pro nepamětníky: Lahny opět LŽE! Za politické názory, např. za nesouhlas se sovětskou okupací, se z práce vyhazovalo. Každý kdo tu dobu zažil, jistě pamatuje prověrky a následné vyhazovy.

Kryšpín

Ismus komunismus, ismus kapitalismus, ismus, fašismus, bylo by vhodné je zlikvidovat

anonym

pro Směrem
Sice máš pravdu, ale dělníka nikde je vyhodili.Můj strýc byl mistrem ve fabrice( jiné než jsem pracoval) a po prověrkách byl SESAZEN ne VYHOZEN.Pak pracoval jako dělník ( nakonec si liboval, że se nemusí hádat s lidmi), ale v r.1985 mu opět nabídli mistrování, které nepřijal, protože jako dělník měl větší výplatu a už se mu to počítalo na důchod.

anonym

Má tam být pro Emefej

briketka10

Pumíku tu nominaci máš za odkaz, že Komunismus tady u nás byl.

anonym

pro lexx
O všem co píšeš, tak to byla pravda,ale to bylo v padesátých letech.
Ukaž mi člověka (horníka, hutníka, traktoristu, dojičku…zkrátka člověka, který pracoval ve fabrice na směny) jestli byl perzekuovaný za své názory v letech 1970–89.Já žádného takového neznám.
A vysvětli mně, že Havel a jiní disidenti, kteří byli režimu nepohodlní měli práci a tudíž i peníze na svou obživu.Sice dělali třeba v kotelnách, ALE MĚLI STÁLÝ PLAT.Dneska sice máme svobodu, ale lidi od padesáti výš NEMOHOU SEHNAT PRÁCI.Jak je možné, že Havel si do práce jezdil MERCDESEM, jiní lidi tenkrát měli pouze trabanty či škodovky a on NEPŘÍTEL SOCIALISMU měl mercedesa?
Zkus si přečíst dopisy Olze třeba tady http://www.rou­ming.cz/roumin­gShow.php?file=di­sident.jpg
jaký byl Havel prominent a to ho komunisti neměli v lásce.

A taky si uvědom, že v každé zemi byl jiný socialismus.Jiný byl v Sovětském Svazu, jiný byl v Jugoslavii (prezident Tito se odtrhl od SSSR a budoval svůj socialismus, proto ho Stalin nazýval „krvavý pes“, protože se nepodvolil Rusku)
jiný byl u nástřeba (nedostatek masa), jiný byl v NDR (masa dostatek ale dlouhé čekací doby na auta), jiný byl v Polsku (byli soukromí zemědělci) a nejhorší byl v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.
Ono si také nastuduj v čem byl v které zemi lepší či horčí socialismu než u nás.

dudu

Už zase ta koza bezoárová nedá pokoj. Přim co byli komouši nemá ani ponětí, stejně jako o tom, co kocour zahrabává do plev.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Socialismus skončil všide ve světě, ale komunismus stále existuje.

anonym

Chtěl bych ještě doplnit k mé odpovědi.
Lech Wałęsa, původním povoláním elektrikář v gdaňské loděnici a po revoluci prezident Polska, v poslední době soustavně kritizuje nynější fungování kapitalismu, který nebere ohled na zájmy obyčejných lidí. Přiznal také, že udělal chybu, když se po pádu komunismu v Polsku vydal kapitalistickou cestou.Banky dostávají peníze od daňových poplatníků a vůbec necítí spoluodpovědnost za krizi. Víte, jaké platy berou bankéři? Člověče boží. To je zločin. Lidé umírají hlady a oni neznají míru," řekl bývalý vůdce polské Solidarity, nositel Nobelovy ceny míru Lech Wałęsa.

Tyto slova jsou na internetu.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

… dnes se přispůsobujeme nepříspusobivým, abychom se najedli.

Alesh

už to nehul

anonym

kLÍDEK NIC NEHULÍM ANO?"SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ"ZA TO, ŽE JSI AROGANTNÍ GENETICKÁ ELITA NEMŮŽEŠ TP JE FAKT, ALE NEZNALOST NEOMLOUVÁ!

Alesh

já jsem v klidu, soudružko 🙂 jen nemám rád, když mě někdo posuzuje, aniž by mě znal osobně, kapišto?

anonym

A TY MĚ MŮŽEĚ SOUDIT TY ANTIJISKŘIČKO?JAKÝM PRÁVEM?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pokrytectv%C3%AD

…ANO V KAŽDÝM Z NÁS JE KUS POKRYTECTVÍ, ALE CO JE MOC, TO JE PŘÍLIŠ!

Alesh

nikdo tě nesoudí, je to jen tvoje domněnka, tak nedělej totéž

anonym

Pocjhybuji o tvém chrakteru, asi vás zřejmě špatně vychovali, měl byste o sobě víc přemýšlet…

Alesh

dělej si co chceš, máme demokracii, zaplaťpánbůh!
začni u sebe

anonym

Miluji, když se nade mnou tupci vyvyšují, proto jsem, co jsem.

Alesh

a co já s tím?

anonym

Pí vejte se pro mě za mě třeba do zrcala, velký vezíre, hawk.

Alesh

že by intelektuálka s frnáčkem malinko nahoru domluvila? 🙂

anonym

„podívejte“

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Socialismus

anonym

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komunismus_v_%C4%8C­esku