stanislav128

Bylo lépe za dob reálného socialismu, nebo nyní?

Nejlepší odpověď
Drap

Záleží co chceš hodnotit, kdo to hodnotí a z jakého úhlu to hodnotí. Něco bylo lepší něco horší.

Další odpovědi
anonym

Sice sem dal Kepler seznam co kolik stálo, ale nelze brát jen jednu stranu mince, protože domácnost není jen o těchto cenách.
A teď já. Nemocenská placená už od prvního dne (dnes jsi doma tři dny zadarmo), doktor, léky, pohotovost, nemocnice zadarmo, domovní daň (u nás na vesnici 30 Kčs, dnes 570 Kč), voda paušál 30 Kčs za rok na osobu, nás bylo 5, takže 150 Kčs, dnes 75 Kč za kubík, uhlí tenkrát 18 Kčs za 1 q, dnes 340 Kč, odpady tenkrát zadarmo (na vesnici se zavážely veškeré díry) dnes 540 Kč za 1 osobu, tenkrát autobus do 5 km vzdáleného města 1 Kčs, dnes 15 Kč (a to tenkrát týdenka stála 2 Kčs), dnes týdenka neexistuje. Kominík 30 Kčs za celý rok (a to chodil každý měsíc), dnes 45–50 korun jen za jedno vyčištění komína, děti školní obědy 3 Kčs, já ve fabrice 5 Kčs za oběd.
A pokud jsi sledoval, tak za celá desetiletí se cena chleba, mléka apod. nezvedla, dneska je každým rokem jiná cena.
A jen pro tvoji představu, já jako dělník ve fabrice na dvě až tři směny tenkrát výplatu 2200–2500, manželka 1800 a to jí komunisti vozili práci domů (Mileta Vrchlabí – obrubování kapesníků… a za každou vydělanou stokorunu jí dávali 5 Kčs navíc na elektřinu a topení).
Dnes já výplatu (také jako dělník na tři směny) 10000, benzín do práce 3000, manželka 8500, doprava autobusem 1200.
A výrobky tenkrát vydržely 20 a více let, dneska musíš každých 5–6 let kupovat nové (za 50 let manželství se lednička, pračka, televize apod. otočila 2×, dneska za stejný počet let v manželství to musíš otočit nejméně 7×), takže si spočítej, co tě přišlo laciněji.
A to nyní musíš ještě víc šetřit, protože po padesátce jsi nezaměstnaný a nikde tě kvůli stáří nechtějí, kdežto za komunistů nebylo možné, abys práci nedostal.

Kepler

Jak pro koho. Pro ty co nic neuměli a byli členy KSČ určitě za šokialismu bylo lépe. Jinak koukni sem: http://finance­.idnes.cz/kou­pime-si-za-dnesni-plat-vice-nez-pred-dvaceti-lety-fh3-/viteze.aspx?c=A020603­_155800_fi_osob­ni_mir

suaeda

Souhlasím s odpovědí „Jak pro koho“. Když jsem se později dověděl jaké měli výhody a jaké platy brali prominenti, kteří sloužili systému (vojáci, příslušníci VB ad.) tak mi z toho bylo špatně. A také z toho jak se lhalo lidem, protože jiné informace tenkrát nebyly. Bohužel hodně nešvarů z té doby přetrvalo. Naštěstí informace lze nyní již získat. Jen doplním meterologickým přirovnáním: „Z východu nevanou příznivě větry“.

Kepler

Lahny: dal jsem seznam, protože o něčem vypovídá. Ty jsi dal taky seznam, ale ten nevypovídá o ničem. To, že lékařská péče byla zadarmo a spousta cen byla dotovaná státem, tak kdo to asi zaplatil? Komunisti ne – jenom ty a každý bídný člověk! Proto byly mzdy tak mizerné a bylo ho*no co koupit. Jestli dnes máš příjem jen 10 litrů, to o něčem svědčí, ale chyba systému to není. Já jako důchodce mám 11, a mám se dnes líp, než kdykoliv za socialismu.

talka

SOUHLAS! ZL

anonym

Ano, zaplatili jsme to my, ale z cen ZBYTNÉHO zboží, které bylo dražší, čímž jsme vlastně všechno laciné dotovali.
A každý si musí zhotnotit jeho žebříček hodnot co je přednější.Barevná televize nebo zdraví?Nové auto nebo laciné potraviny?
A že mám 10000.Vždyť to má třičtvrtě národa v této republice, protože novodobí otrokáři v zahraničních montovnách nás více vydělat nenechají.Pročpak asi Němci, Francouzi atd. u nich výrobu ruší a cpou to k nám?No protože jsme pro ně lacinější pracovní síla než jejich domácí dělníci.
Zde co bydlím TAK ČESKOU FIRMU V OKOLÍ 30 KM nenajdeš.Jsou zde jen německé, francouzké, dánské montovny.

Kepler

No tak o těch mzdách by se dalo diskutovat, ale nemá to cenu. Já jenom vím, že ani tady na chudém Valašsku není skoro nikdo za takovou mzdu ani ochoten vstát z postele. Leda tak jako přivýdělek do rodiny.

GM

S Lahnym nemá cenu diskutovat, bude si mlít pořád svou a brečet nad svými 10 litry, za které bych ani nevstala z postele. Někdo zkrátka nepochopí, že bez vlastního přičinění se lépe mít nebude. Jsem také zaměstnanec, (dá se říct, že pracuji také v „zahraniční montovně“, jak říká Lahny) ale nestěžuji si, naopak – mám se skvěle, pod 19 čistého nejdu. Neznám nikoho, kdo by dělal za 10 tis., vždyť i doplňovačky zboží v Kauflandu mají 14–15 tis. A to žiju na „chudé“ Vysočině.

anonym

A pochopíš ty, že lidi nad padesát let nechtějí nikde přijmout a musíš vzít práci, která je pod tvojí úroveň?
Víš, modří ptáci řvou, že práce je všude dost, ale lidem se nechce dělat.A co mám dělat, když jediná firma, která mně chce přijmout mně nabízí jen těch 10 tisíc? Mám to nechat být a být dále bez peněz? Asi jsi to nezažil, chodit rok, dva a všude ti řeknou PRO NAŠI FIRMU JSTE NEPERSPEKTIVNÍ.

GM

A kolik si myslíš, že mi je? Mám 3 doky do důchodu. Manžel je už 2 roky v důchodu, stále pracuje, protože pro jeho firmu je výhodnější zaměstnat důchodce – odborníka s praxí, než mladého nefachčenka, který půjde po měsíci marodit. Kromě toho má manžel ještě živnost a o zakázky rozhodně nouzi nemá, neopak musí odmítat. Prostě někdo hledá důvody proč to nejde a někdo se snaží, aby se měl dobře.

anonym

Tady se podívej, pokud umíš německy, jak se němečtí dělníci bránili, když jim brali výrobu a přesunuli ji do Čech.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wqBlFQS0K2c
… Za rok 2012 činila v Německu průměrná hrubá mzda 44 811 euro (cca 1 157 810 Kč)…
Tak si promítni za kolik to tam dělali jejich dělníci a v MDEXX v Čechách se dělá za 130–140 tisíc za rok.
Je vidět, že tam u vás je práce dost, když si dělníci mohou vybírat.
Tady Ti akorát řeknou, KDYŽ SE VÁM TO NELÍBÍ BĚŽTE JINAM.

anonym

pro suaeda
Jak to že nebyly informace?Ano nebyly oficiální, ale kdo chtěl tak informace získal.Třeba my jako dělníci ve fabrice jsme od 18ti hodin poslouchali Svobodnou Evropu a nebo pak v 21 hodin Hlas Ameriky, takže informace jsme vždycky měli.
Ať mně někdo nenapadne, že jsme tenkrát nepracovali.V 18 ho­din byla svačina a v 21 hodin poslouchal ten, kdo měl zrovna méně práce a pak informace předával dál.

GM

Jsou 2 typy lidí – ti, kteří si stěžují, že málo vydělávají a že se mají špatně a ti, kteří si nestěžují, ale snaží se sami, aby si vydělali víc a měli se dobře. Někdo prostě dokáže jen brečet.

suaeda

Ano je pravda, že pracující měli výhody a jistý plat. Co mne mrzí. Když si člověk přečte (HN), že manažeři podniků mají jen poloviční plat a běžní zaměstnanci jen čtvrtinový plat proti Německu. Nevím proč to tak je. Při tom se ve fabrikách se zahraniční účastí pracuje (co vím) více než v mateřských závodech.
A co se týče informací tak se občas když to někdy šlo, poslouchal zahraniční rozhlas. Hodně informací jsem, ale pochytil od člověka, který byl 9 let v lágru v Jáchymově za to, že si postavil vysílačku.

Kepler

suaseda: jsem taky trochu meteorolog, takže vím se taky říkalo: „Mráz přichází z Kremlu“ A to platí i dnes.

led

Ano a zo západu prichádza Oheň

Kepler

No, díky bohu. Oheň se dá uhasit, mráz ne.

led

Oblečte sa

Kepler

To tak! A nebude vidět jak jsem krásný. Pivo dělá hezká těla!

annas

Pěkné počasí nemohlo přijít ze západu, jen z východu. Proto metorologové museli použít okliku.