Rokio

Bylo by podle vás vhodné, kdyby populace zeměkoule trvale stagnovala?

Podle mě to má více kladných než záporných stránek, protože by nevzrůstala spotřeba surovin, nezmenšovalo by se tolik místo na Zemi, nevznikaly by války kvůli nedostatku surovin (nebo mnohem později) a z mnoha dalších důvodů. Je sice pravda, že by se zvýšil počet lidí v důchodovém věku a tím by utrpěla i ekonomika, ale plusy daleko převažují nad mínusy.

Jaký máte na to názor vy? Bylo by to tak dobře, nebo by to bylo ještě horší?

Nejlepší odpověď
eleonnore

Já jsem za v případě, že se ta stagnace zastaví na nějaké únosné populaci.

Klad to ale bude rozhodně pro ekologii. Na naší planetě jsme závislí, ať už chceme, nebo ne. Snižováním lidské populace by se určitě mnohé vyřešilo – nedostatek vody, ropa, problémy s emisemi, s odpadem, s energií a jejím plýtváním. Mě osobně trápí navíc úbytek nezastavěných ploch. Mrzí mě, když rok co rok objevuju kolem Prahy stovky dalších novostaveb, kde dřív bývaly pole, louka, lesy… Roztahujeme se a tím ubývá divokých zvířat (kde jsou ti divocí koně a vlci?).

Nejsem ekonom, takže si netroufnu odhadnout, jak by se nám dařilo po finanční stránce. Vidím státy, kde je populace mnohonásobně vyšší a jsou na tom dalece za námi. Z hlediska důchodů to ale také není dobrá vyhlídka. Starých lidí bude moc a nebude dostatek mladých, kteří na ně budou vydělávat. Další posouvání věkové hranice odchodu do důchodu a vyšší daně.

Takže… jsem vlastně nenapsala víc, než napadlo tebe :)

Také je otázka, kde by to mělo stagnovat. Jsem za rozvojové země. U nás bojujeme spíš s opakem. Chtělo by to třeba v Indii, Africe. A úbytek ne ve smyslu válek, jako se to děje teď, ale prevencí (antikoncepcí). Říká se, že děti se množí víc tam, kde se lidé „nudí“. Až se tam zlepší životní úroveň, jistě se tam sníží i porodnost :)

To je ale všechno teorie. Praxe je samozřejmě jinde. Pořád spoléhám na to, že až Zemi vážně nakrknem, vyřeší to rázně :)

Další odpovědi
Drap

I když by to bylo vhodné pro zachování lidstva, tak doposud neni vymyšlen ještě žádný způsob, jak to zařídit. Pokud by se tak i stalo, tak by to přineslo řadu nových obtížně řešitelných problémů.

led

Vo vývojí všetko súvisí so všetkým. Stagnovalo by aj vedomie (rozum).
Chceš sa vrátiť na úroveň z doby kamennej, alebo aj hlbšie do minulosti? Len vďaka vývoju je dnes človek na dnešnej úrovni, pokiaľ by stagnoval, dopadol by ako nepríklad neandrtálci, jednoducho by ako druh zanikol a na jeho miesto by nastúpil iný druh.

anonym

Právě naopak, chce to snížit počet zbytečných lidí na Zemi, co jen kradou kyslík a vodu, a pustit se pořádně do vývoje, aby se lidstvo někam posunulo.

Roman71

Já se obávám toho, že by to za současných podmínek lidstvo někam posunulo – myšleno pozitivním směrem. Dokud nebude po celém světě lidstvu vládnout spravedlivá vláda, a že to žádný lidský vládní systém dokonale nedokázal, nepřinese to žádná pozitiva.

Podotýkám, že jsem optimista :)

Kepler

Stagnace ne, stagnace = zánik. Udržitelný rozvoj ano, tzn. konec plundrování Země a náprava environmentálních škod. Zastavení růstu populace by Zemi jedině prospělo, možná i mírný úbytek. Metoda: dvě děti a dost! Zastavení růstu populace samozřejmě neznamená stagnaci.