bolak

Bylo by možné „odpromlčet“ zločiny které už jsou promlčené, kdyby se schválil nový zákon, který by zrušil u určitých…

…kriminálních tentononcích dobu promlčení? Například když je teď dle zákona určitý zločin třeba po 50 letech promlčený, tak co kdyby se změnil zákon kterej by říkal že tento druh zločinu je nyní nepromlčitelný? Platilo by to až od teď, pro lidi co něco spáchají ode dne vydání zákona do budoucnosti, a nebo by se díky tomu mohlo štrachat i v minulosti a zavírat lidi za něco co provedli třeba v minulým století, v době kdy dle tehdejšího zákona byl zločin promlčen?

A bylo by možné takhle třeba zrušit klausovu tehdejší amnestii a díky nějakému novému zákonu pozavírat lidi který tenkrát pustili?
Doplňuji:
cukrar, Kelt: No jasně, ale teď přece taky byla souzená ta soudkyně co tenkrát odsoudila Horákovou za vlastizradu ne? A nebo pohraničníky že stříleli tenkrát na lidi co chtěli překročit hranice, ale takovej byl tenkrát zákon, že pokus o útěk se trestá smrtí nebo ne? A tenkrát po druhý světový válce byly taky odsouzený náckové k trestu smrti, za to že zabíjeli židy, přitom tehdejší zákon jim prakticky dával volnou ruku a podle něho oni vlastně neudělali nic nezákonýho – ve svý době, tedy v době kdy platily tehdejší zákony. Tak jak možný že některý věci se prostě souděj takříkajíc AŽ OD TEĎ, a za jiný věci z dob minulých se trestaj lidi podle současnejch zákonů, když věci který prováděli, prováděli v době kdy zákon byl jinej a „všechno tohle“ bylo povolený? Není to to samý jako kdybysme teďka, člověka kterej kdysi prováděl u vězňů tresty smrti, hodili před soud za několikanásobnou vraždu, když teď už zákon trest smrti nepovoluje?

Nejlepší odpověď
carpediem

Co se týká trestního práva, tak platí (podle listiny), že se na čin pachatele pohlíží podle zákona, který je pro pachatele příznivější. Takže promlčení je příznivější, proto v trestním právu odpromlčet nelze.

Rozdíl je v občanskoprávním nebo obchodním právu. Tam třeba dluh, který je nyní promlčen, a změní se zákon, tak odpromlčet lze.
Doplňuji:
Tady se Cukrar plete, změnu zákona lze pojmout i zpětně, pokud je pro pachatele příznivější.

Listina základních práv a svobod, článek 40, odstavec 6.

(6) Trestnost činu se posuzuje a trest se ukládá podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán. Pozdějšího zákona se použije, jestliže je to pro pachatele příznivější.

Další odpovědi
klumprt

Jen doplním ostatní: Říká se tomu retroaktivita a je to v současných ústavněprávních podmínkách nepřípustné. Samozřejmě, pokud by se moci chopil nějaký diktátor, může trestat, cokoli se mu zamane.

Obávám se, že amnestie je taky nevratná.

cukrar

Změna zákona by se týkala až po platnosti změny, nikoliv zpětně. ( V demokratickém režimu)
Doplňuji:
Po doplnění, všimněte si, že jsem psal „demokratického systému“
To je ale na dlouhé několikastránkové psaní.
Nelze míchat nedemokratické, totalitní, autoritářské zřízení s demokratickým.
Za totáče nešlo stíhat soudce, za politické odsouzení někoho. V demokracii se to napravili zákonem.

Kelt

Možné je všechno, papír snese všechno. Takový zákon musí někdo schválit a vzhledem k tomu, že ti, kteří by to schválili (poslanci, senát atd) jsou přáteli třeba klausovy amnestie, zdá se to být v tomto režimu nepravděpodobné. Pokud by ale byla jiná vláda, jiní lidé s jinými vazbami, například vojenská vláda, tak to možné je.
Morálně by to asi bylo správné (podle koho?), ale představa, že nějaký 90 letý člověk by byl dnes souzen za vraždu Otýlie Vranské, nebo za atentát na Rašína je trochu nezvyklé. Po zločinu má přijít trest a to co nejdříve. Někteří váleční zločinci nebyli potrestáni ani po 50 letech, u nás nebyli potrestáni ti, co pozvali spojenecká vojska. Bohužel takové zákony neplatí vždy a pro všechny, jediné zákony, které platí vždy a všude jsou přírodní zákony.