Michal Kole

Byli za socialismu bezdomovci? Měli práci třeba romové,ukrajinci (vietnamci tu snad nebyli)?

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. Pracovat byla zákonná povinnost .
  2. Kdo nepracoval byl příživník a bylo to trestné.
  3. Každý nějakou práci sehnal.
  4. Vše se dalo, tak jako dnes, nějak obejít!!
  5. Heslo kdo nepracuje ať nejí, mělo něco do sebe !!!!
  6. Kdo neměl kde hlavu složit, tomu pomohly tehdejší úřady.
  7. Vietnamci se zde objevili v rámci pomoci RVHP Severnímu Vietnamu , tehdy VDR zejména v době likvidační války kterou vedli Američané ( prosím zjistěte si něco o použití defoliantů) a potom poukazujte na životní prostředí a rakovinu!
  8. Prvotně zde pracovali v továrnách. Zažil jsem, když jak bylo obvyklé, na začátku nebo na konci směny zahoukala siréna, Vietnamci utíkali z výrobních hal ven a hledali úkryt !!!! Podobně zde pracovali i Kubánci ale ne v takovém množství.
  9. Vietnamci měli za socialismu proti nám relativně volný pohyb. Ony je kupodivu zaměstnávali i v SRN !!! Vzhledem k tehdejší nabídce zboží na našem a západním trhu se přímo nabízel „obchod“ s nedostatkovým zbožím. Navíc jejich povaha a zvyky tíhnou spíš k tomu trhovectví. Tehdy to byla velice lukrativní činnost stejně jako veksl!
  10. Není pravda že Vietnamci nic jiného neumí !! Řekl bych že to je spíš vlastností toho kdo takovéto myšlenky hlásá !

Další odpovědi
anonym

Bezdomovci v tom smyslu jak ho chápeme ednes,nebyli.Byly různé ubytovny,protože povinnost pracovat s sebou přínášela i možnosti různého ubytování.Tehdy mělo vypadat napovrch všechno dobře,takže kdyby se někdo povaloval na chodníku,okamžitě by ho Veřejná bezpečnost odklidila.V ob­čanském průkazu muselo být nejen razítko zaměstnavatele,ale i stav a případně osobní údaje partnera a dětí,bydliště trvalé i přechodné atd. Ze zemí RVHP k nám jezdili Polácia Kubánci,ofic.na práci,ale většinou hlavně kšeftovali s kdečím a Poláci i distribuovali často i kapavku.Ukrajinců tu bylo mnoho,ale ty sem nikdo nezval,byli tu jako okupanti z tehdejšího Sovětského Svazu.Po skončení války ve Vietnamu k nám začali jezdit Vietnamci.To bylo po r.1973–4.Ti první byli většinou váleční veteráni,často třicátníci i starší a za zásluhy se dostali k nám.Měli studovat a získat praxi hlavně v průmyslu aby mohli po návratu pomoci postavit na nohy jejich domácí hospodářství a průmysl. Za komunistické doby tzv.reálného socialismu,byla sice povinnost pracovat,ale zaměstnanost byla uměle držená,dotovaná ze státní kasy a s velmi nízkou produktivitou a efektivitou.Naše K4S neměla téměř žádnou hodnotu a pokud máš možnost podívat se na bankovky z té doby,přečti si čím byly naše tehdejší peníze „podložené“. Jak konstatoval v létě 1989 Miloš Zeman ve svém odvážném vystoupení v televizi,naše země se pod vedením komunistů dostala z vyspělé ekonomie na řebříčku světových zemí z 9.místa na 160 místo,někam na úroveň Džibutské republiky.Zadlu­ženost,plánova­né hospodářství,zá­vislost na Sovětském Svazu a jiných zemích socialistického bloku,Varšavské smlouvě, atd to byl stav,za jakého se po převratu v r.1989 začí­nalo…:D

Doplňuji:
Nejde to samozřejmě opravit,takže „Kčs“ a to ostatní snad pochopíš.

arygnoc

bezdomovci oficiálne neboli, boli tzv. sociálne byty.
Pracovať bola povinnosť, jej neplnenie sa trestalo väzením (príživníctvo).
Komu sa pracovať nechcelo, hľadal všelijaké úniky (invalidita, niekde pracoval – bol zamestnaný, naoko a pod. Mimochodom, obľúbené finty nielen Rómov, ale i disidentov).

Vietnamci tu boli už vtedy (na štúdiách).

Rocker

Když jsem jezdil k babičce na prázdniny,vietnamci tam pracovali na Státním statku v traktorce (opravna zemědělské techniky).Pamatuju si,že jím listonoška nosila vietnamské noviny.Když jsme šli s bratrancem do kina na Kamaráda do deště,byli jsme v kině my dva a asi 2 řady vietnamců:-)

anonym

Za socialismu bezdomovci nebyli.Ukrajinci u nás nebyli, ale byli tu Vietnamci, Poláci a v některých fabrikách dělali i Kubánci.Všichni měli práci, kdo nechodil do práce, nedostal dětské přídavky.Právě proto, že bylo hodně práce, tak tady dělali i zahraniční dělníci, ale všichni za stejnou mzdu jako Češi.
Sice dneska se říká, že se dělala neefektivní práce, ale všichni za ni byli nějak placeni a NIKDY se nestalo, že by nedostali výplatu.A já se ptám, jaký je tedy rozdíl, brát výplatu za neefektivní práci (ale odevzdáváli se z ní daně a sociální a zdravotní pojištění) a pobíráním sociálních dávek či nezaměstnanecké podpory (z těchto peněz se žádné daně neodevzdávají a stát platí sociální a zdravotní pojištění)?

Sůwa

Pokud byli bezdomovci, na veřejnosti se ukázat nemohli, skončili by v lochu. Vietnamci sem přijížděli v celých skupinách a měli pracovat na stavbách, jenže to pro ně není, nemají pro to předpoklady ani mentální, ani fyzické. Ukrajinci sem nesměli, leda snad na návštěvu a cikáni pracovali – kopáči, topiči, uklízečky a pod. Často s tím byly komické situace, třeba si přišla cikánka pro výplatu a na sáček udělala tři křížky. V takovém případě se muselo k tomu napsat č. OP. Jinde jsme zas měli vrátnici, kde se střídali 4 vrátní a když tam došlo k maléru, přišlo se na to, že nevedou knihu vrátných, protože z těch čtyř uměli psát jen dva. Bylo to v 70. letech minulého století…