Cenobita

Byli opravdu husité boží bojovníci, když proti nim evropské křesťanstvo vypravilo čtyři křížové výpravy?

Křížové výpravy, starším výrazem kruciáty, byly vojenské výpravy z dob středověku, které vyhlašoval papež proti muslimům, pohanům a kacířům.

Dnešní vědecký názor na křížové výpravy je, že měly spíše negativní efekt než pozitivní.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C5%99%C3%AD%C5%BE­ov%C3%A9_v%C3%BDpra­vy

Nebyli husité jen pouhými kacíři? Nebo byli opravdu boží a kacíři byli papeženci?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Husitstv%C3%AD

Byla to náhoda, že všechny čtyři křížové výpravy skončily pro křižáky fiaskem? Nebo jen byli na svém domácím hřišti ve výhodě?

Nejlepší odpověď
dubraro

Pro sebe byli boží bojovníci, pro katolickou církev kacíři. Jako jiní předtím i potom.

Další odpovědi
Nuk nuk

Skutečnost, že proti nim vládnoucí strana poslala křížovou výpravu, z nich nedělá kacíře, ale samozřejmě ani lepší křesťany.
V té době byla katolická církev něco jako dnešní politická strana. Její moc dalekosáhle přesahovala rámec biblické církve a v lecčems zkrátka sešla z cesty. Proto se objevovali lidé a skupiny, kteří se snažili o nápravu církve, o její návrat k tom, co je psáno v Bibli. Zpočátku se snažili o nápravu zevnitř, ale postupně vznikaly skupiny, jako právě husité, kteří katolické kostely opustili a šli vlastní cestou. Nakolik byly tyto skupiny blíže nebo dále pravdě než katolíci, je samozřejmě druhá otázka. Některé z nich se opravdu snažili o návrat k Bibli. Husité popravdě řečeno měli i jisté vady na kráse, respektive na své theologii, které moc biblické nebyly.
Na druhou stranu často krvavé střety mezi nimi a katolíky nebyly způsobeny až tak herezí nebo kacířstvím, ale šlo čistě o politickou pozici. Počátky těchto válek spadají do hlavně doby, kdy husté začaly nabírat na počtu příznivců a katolická strana se obávala o svou moc v zemi.

dudu

Všechno je irelevantní. Oni stejně, jako jejich pohrobci v roce 1948 měli svoji pravdu z pozice síly, popravovali své odpůrce a ničili kulturní jakož i historické památky. Jen je vše zastřeno po romantice toužící lidskou pamětí a vytěsněním řady nepříjemných prožitků. Karel IV. např. rovněž nebyl jen představitelem všech ctností a přesto je námi všemi ctěn a chválen…

Roman71

Husité opravdu křižácké vojsko porazili silou a strategií, jinak to ani nešlo.

Jen pro zamyšlení, podobná situace ze současnosti:
Když na jedné valčící straně stojí vojáci a jejich kněz žehná zbraním, totéž se děje na druhé straně. Nebudu se šťourat v tom, o jaká náboženství se jedná. Obě ale souhlasně usilují o „Boží požehnání k válce“. Otázka zní:
Na čí stranu se Bůh přikloní?

Cenobita

dudu: takže mohu v budoucnosti očekávat, že se Adolf Hitler dočká shovívavosti a pochopení, tak jako se ho dostalo i jiným tyranům v historii?

dudu

Poněkud mě překvapuješ. Já přece nikoho neobhajuji, natož Hitlera. Husité se nazývali božími bojovníky, Němci zase za války měli na opascích nápis Gott mit uns.
Velmi dobře vše popsala Nuk nuk.