Byli jste se dnes utkat v souboji o retro potraviny v Lidlu?

Lidl nabízí retro potraviny v docela vydařených retro obalech. Jaká pak je chuť, nebo kvalita uvnitř. Zkusili jste něco? Hlavně neochutnávejte Namo, Titan, Avu, Iron, to jsou prostředky na praní/čištění 🙂

pro Hans51
nejsem si úplně jistý, kolik to bylo v 89roce, ale cena mléka byla 2 kačky a játra rozhodně nestáli víc, než hovězí zadní. jinak ceny potravin jsou cca. stejné jako tenkrát v poměru mezd a zdražení. jen ty služby jsou jinde.

Nejlepší odpověď
gecco

Upřímně – ani mne to nenapadlo (koneckonců – ani jsem to nevěděl)…
A kdyby mne to, čirou náhodou, napadlo (a věděl-li bych to) – ani by mne ´nehlo´…
😉

Další odpovědi
Hans51

To Děda Louda:

Ano, retro ceny zmizely, spolu s nimi (bohudík!) i retro režim. Ale to je vedlejší.

Nezapomínejte prosím, že v roce 1989 činil průměrný hrubý měsíční výdělek 3.170,– Kčs, zatímco dnes je to 26.287,– Kč (údaje za II. kvartál roku 2015). Čili nárůst průměrného výdělku je 8,3 násobný.

Pokud tedy v roce 1989 stál kilogram vepřových jater 40,– Kčs, dnes by, při zachování stejného poměru k průměrnému výdělku, musel stát 332,– Kč. Nebo jiný příklad, 1 litr polotučného mléka stál 3,10 Kčs, dnes by musel býti za 25,73 Kč.

Jsem vlastně rád, že se retro ceny nevrátily. Nelze vytrhnout z kontextu pouze cenu, jako absolutní hodnotu. Samozřejmě, že se jeví nižší. Nicméně po provedeném přepočtu (viz výše) je situace jiná.

všechny mnou užité údaje pocházejí od Českého statistického úřadu

to barbakan:

V první řadě bych byl rád, kdybyste mi netykal. Ale budiž.

Ano, platy jsou v dnešní době velice rozdílné, ale snad nechceš porovnávat odpovědnost prodavačky od pásu (takovou pozici bych rád viděl, asi jsi zkombinoval chudáka prodavačku s dělnicí u pásu) a podnikatele. Pan podnikatel si ve většině případů své příjmy zaslouží, neboť zajišťuje práci pro mnoho dalších osob (tedy své zaměstnance), s čímž je spojena velká řada povinností. Vzal na sebe riziko toho, že se mu v podnikání nebude dařit (což je v prostoru tržní ekonomiky velice dobře možné).

Rád bych také věděl, komu byla upřena možnost podnikat. Línému člověku, který umí akorát nadávat? Anebo tomu, kdo se raději zařadí mezi zaměstnance s tím, že nechce nést podnikatelské riziko?

Názory pamětníků té doby mne moc nezajímají, jde ve velké míře o názory ovlivněné nostalgickou náladou a vzpomínkami na mládí. Ty budou vždy zakalené rouškou dobrého, ať byla daná doba jakákoliv.

Českému statistickému úřadu psát nebudu, věřím mu mnohem více než tobě.

dudu

Nechápu proč ta jízlivost a ironie! Tato prodejní akce započala již včera a zboží zde je nabízeno, nikoliv nuceno. Šunkový salám a Gothaj s 80-ti% obsahem masa bez konzervantů nemá chybu. Koupili jsme také klasickou Indulonu, toaletní mýdlo Šeřík, rodinné balení Nivei a pralinky. Něco ze zvědavosti a něco z nostalgie.

marci1

Vím o této akci, ale nebyla. Akce „zboží v retro obalech“ je zajímavá, ale v zájmu zachování svého fyzického i duševního zdraví, ne. 🙂

Děda Louda

Nikoli. Je to jenom jedno z dalších podvodných lákadel. Zmizely retro ceny.

anonym

Neměl jsem cestu do města, snad ve čtvrtek ještě něco bude k mání.

Jugare, ano, historie je opakuje, ale nabízené zboží se mění!

Hans51, tak si zjisti, kolik se strhávalo daní z průměrného výdělku před a nyní, kolik rodiny s dětmi brali dětské přídavky. Jak se může porovnávat průměrná mzda kdysi a teď. Kdysi měli přibližný stejné platy a nyní jsou platy velice rozdílné a proto ten průměr se jeví vysoký. Kolik zboží si koupí prodavačka od pásu a kolik si koupí podnikatel ze svého platu?! A netvrď mi, že každý měl možnost podnikat. To je ve velké míře blbost. Čti i názory pamětníků té doby. Jo, a napiš statistickému úřadu, ať opraví chybu. Mléko polotučné stálo 2– 2.10 Kčs.

setapouch

Ne, obaly nejim ani neschranuju, takze mne retroobal nevzrusuje. A kvalitniho zbozi je dnes plno.

anonym

Nebyl,ale historie se opakuje.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-ze-je-v-lidlu-retro-tyden-5

lexx

to jako potraviny s prošlou záruční lhůtou ? ježkovy voči…a rolička toaleťáku zdarma k tomu ?

Klaproth

barbakan > jenom k těm daním za socialismu. Pamatuješ na oslovskou daň? Já jsem jí platil.

anonym

Klaproth, oživíš mi paměť? Nevzpomínám si. ☹

anonym

Hans51, koukám, že jsi jeden z mála, který si nepřeje aby mu bylo tykáno, no budiž, ale já tady tykám každému a to nezměním. Píšeš o náročné práci podnikatelů. Ano, mnoho podnikatelů zaměstnává lidí, kteří byli „líni“ si založis vlastní podnik či živnost! Nedokáži si představit, že kdyby všichni podnikali, měli živnost, kdo by tedy dělal ty ostatní práce? Znám spousta lidí, někteří jsou i tady, kterým pan „podnikatel“ nevyplácí mzdu, že musí pracovat v nelidských podmínkách, hodin mají jak u hodináře. Co teprve, když pan podnikatel vyplácí základní mzdu a zbytek na černo, aby nemusel platit daně. A co udělá pan „podnikatel“, když se někdo z dělníku domáhá spravedlnosti? Letí bez udání důvodu. Ono je lepší plakat v limuzíně než se smát v autobuse!

Hans51

Nikde jsem neřekl, že by všichni měli podnikat. Jen jsem se snažil rozporovat tvé tvrzení o neopodstatněném rozdílu mezi platy podnikatele a zaměstnanců. Sociologie říká, že v každé společnosti musí existovat tři základní vrstvy obyvatel, aby mohla společnost jako taková vůbec rozumným způsobem fungovat. Musí tedy být vrstva „horních deseti tisíc“, střední třída, která by měla být nejpočetnější, a třída nižší. Plyne to z faktických rozdílů mezi jednotlivci (vzdělání, ctižádost, intelekt apod.).

Tvým známým, kterým zaměstnavatel nevyplácí mzdu, lze doporučit, aby přestali být pasivními a brali se o svá práva. Pokud pracují v nelidských podmínkách, nástrojů k nápravě je celá řada, přičemž pasivita mezi nimi není (překvapivě). Hodin jako u hodináře? Nikdo je nenutí pracovat na místě, kde se jim nelíbí. Budeš jistě oponovat tím, že jim nic jiného nezbývá, což je ale argument slabý. Existuje přeci zákoník práce, který stanoví jistá pravidla, týkající se pracovní doby.

Naopak, hodin jako u hodináře mají odpracováno ti špatní podnikatelé, kteří ti očividně leží hluboko v žaludku. Jim nikdo pracovní dobu a počty odpracovaných hodin nehlídá (což je dobře). Často za veškerým jejich majetkem stojí dlouhé hodiny dřiny, což ovšem ty pravděpodobně nevidíš.

Ohledně vyplácení mzdy na černo, opět je to problém jen a pouze zaměstnanců. Pokud to snášejí, jednou na to doplatí. Ať už ženy během mateřské, či později v důchodu.

Vyhazov bez udání důvodu? Nenech se vysmát, zrušit pracovní poměr bez udání důvodu je možné pouze ve zkušební době. Poté je naopak každá výpověď spojena s nutností pečlivé argumentace a popisu.

Závěrem bych chtěl uvést, že rozhodně nemám na očích růžové brýle, jak by se mohlo zdát. Upozorňuji pouze na to, že situaci nelze změnit tím, že si člověk postěžuje kamarádům v hospodě, či si vylije vztek v diskuzi na Odpovědích lacinými útoky na diskutující. Jednou z funkcí pracovního práva je právě funkce ochranná, která vyvažuje vztah faktické nerovnosti mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Pokud se mnou budeš chtít i nadále diskutovat a očekávat odpověď, zvol prosím tón, který se hodí do slušné diskuze, a ne do lokálu čtvrté cenové.

Pokud se tví známí

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Jugare, neotravuj, když se tady baví mezi sebou dva lidé!

anonym

Zákoník práce, říkáš? Olíznul jsem citron, abych se nemohl smát!

anonym

Ještě bych chtěl dodat. Podle tvých odpovědí na různé otázky usuzuji, že pracuješ ve státní správě, nemáš co na práci (ani se nedivím) a děláš advokáta mocným.

Hans51

Ano, skutečně mám na mysli zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Znám ho velice dobře, ale nevšiml jsem si tam ničeho, kvůli čemu bys musel olizovat citron.

anonym

Teorie a praxe je rozdílná, nemyslíš?

Hans51

Nepracuji ve státní správě, jsem podnikovým právníkem. Neurážej prosím moji práci, já se do tvé také nenavážím. A všimni si prosím, že veškeré mé příspěvky na nikoho neútočí, což se o tvých říci bohužel nedá.

Možná ti přijde, že když někdo pracuje celé dny u počítače, v podstatě se dloube v nose nudou. Opak je ale pravdou, práce není náročná fyzicky, avšak psychická zátěž to hravě dorovnává.

Každopádně s tvým tvrzením o rozdílnosti teorie a praxe souhlasím, je tomu skutečně tak. Pokud zaměstnanci nehájí svá práva, zaměstnavatel je může lehce pošlapávat, protože nabývá dojmu, že je to tak vlastně správně. Což není.

anonym

Já bych citoval tvá slova : „Často za veškerým jejich majetkem stojí dlouhé hodiny dřiny, což ovšem ty pravděpodobně nevidíš.“ Konec citace. Myslíš ty podnikatele, kteří podnikají jako je třeba v H-Systém-u, majitelé čerpacích stanic, autoservisů, autobazarů, výrobci smrtelného alkoholu, LTO a spoustu dalších?

Hans51

Samozřejmě že ne. Stejně jako v každé jiné lidské činnosti se najdou vykukové, kteří svým počínáním vrhají stín na ty poctivé. Bohužel to tak je, ale o to více bychom si měli vážit těch, kteří takto nekonají.

anonym

Tak tady vidíš, že ne každý má na to žaludek, aby mohl podnikat a tak raději stojí u toho pásu!