konemy

Byli indiáni opravdu tak hrdí, čestní, ušlechtilí, odvážní…jako v knihách a filmech?

Ano, já vím, že May psal o indiánech samé blbosti. Ale nemyslím jen Vinnetoua.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Indiány neznám, ale silně o tom pochybuji. Kvalitní info o indiánech nehledej ve filmech a dobrodružných hnihách, ale spíš v knihách od M.Stingla a podobných autorů.

Jejich největší chybou bylo, že byli velmi nedůslední a nezodpovědní. Hrubě totiž tehdy podcenili problém s imigranty.

Další odpovědi
Drap

Knihy jsou knihy a realita je realita. Indiáni měli trochu jiné morální hodnoty, než má současná společnost, která je celý založena na hromadění majetku

led

Indiáni, nielen jeden určitý kmeň, ako napríklad vidíme v mayovkách, boli tak isto ako ľudia kdekoľvek na svete snáď so všetkými druhmi charakterov. Tak isto mali svoj pohľad na svet a žili podľa neho.
Keď pozriete napríklad film Mela Gibsona z roku2006 – Apocalypto ukazuje indiánov v ich prirodzenosti a životnej realite. Dá sa o niektorom z nich povedať, že sú zlí, alebo dobrí podľa nášho európskeho pohľadu? Žili a konali v zmysle svojho pohľadu na svet v presvedčení svojej pravdy. Tie naivné prezentácie typu Vinetua sú pohľadom nadradeného europana na pokorného domorodca.

Šidlo

boli všetci rytieri v Európe odvážni a galantní?

nie, tak ako pôvodných američanov boli stovky kmeňov a ich morálka a prístup k životu boli rôzne, tak to je všade…na každom kontinente sú stovky etník

viete, že Karl May nikdy nebol v USA?

tie príbehy sú pre deti na poučenie o priateľstve, férovosti a tolerancií

máte radi Vinnetoua? potom máte radi multi-kulti ........áno, je to tak!

šťastný nový rok

lexx

hrdí, čestní, ušlechtilí, odvážní…jo. své zajatce pekli zaživa u mučedtickýho kůlu, kradli ženský jinejch kmenů, kšeftovali s bílými osadníky a chlastali ohnivou vodu, pěkné chování…

konemy

lexx: Víš, proč kšeftovali s bělochy a chlastali? Protože tam ti běloši byli! A ti tam neměli co dělat.

Drap

Jen doplním : V knihách pana Stinga najdeš spoustu zajímavých informací. O indiánech plání, o které se ty zřejmě zajímáš moc informací nezískáš. Existuje však dnes už celá řada jiné literatury.
Neni pravda, že K.May nebyl v Americe. V Americe byl, indiány si prohlédl, ovšem až po té, co napsal všechny své knihy o indiánech.Své informace čerpal ze současných novin a časopisů a zbytek si vymyslel. Proto spousta informácí v jeho knihách je nepřesných.