Byli husiti radikálové?

Nejlepší odpověď
annas

Z hlediska historického se husité rozdělili na radikály ((hlavně husité z Tábora – nechtěli se dohodnout s katolíky). a umírněné. (husitská města a husitská šlechta – chtěli se dohodnout s katolíky, aby války skončily).

Nakonec se tak stalo po bitvě u Lipan, umírnění vyhráli a Zikmund povolil přijímáníápod o­bojí.

Jinak z obecného pohledu husité volili radikální postupy, žádali určitou změnu, bojovali proti katolíkům, měli svůj politický program ( Čtyři artikuly pražské), bouřili se se zbraněni, zabíjeli, i když se nazývali božími bojovníky.

Záleží na úhlu pohledu. Význam historický – účel světí prpstředky – vedle katolíků – kališníci, vzrůst sebevědomí – boj za určitá práva, boj proti cizincům, vzor pro ostatní země v boji proti katolíkům,. Rovněž rozvoj českého jazyka, písně, inspirace pro další spisovatele.

Další odpovědi
anonym

Ano – jak jinak nazvat skupinu lidí, kteří vrámci své ideologie kradou, loupí, vraždí, ničí – bez ohledu na cokoli ´jdou za svým´…?
Dneska bychom je nazývali teroristy. A nebo bojovníky za svobodu. Podle toho, zda bychom byli jejich příznivci a nebo odpůrci.
😉

Daniel16

Radikálové byli táborité.