Cascada

Byli byste pro gramatické zrušení ů (s kroužkem) a jeho nahrazení ú (s čárkou) ?

Bylo by praktické kdyby se na počítačové klávesnici uvolnilo místo pro ü , neboť dost příjmení se s nim píše např. Müller. Nepřipadá vám taky úplně zbytečné to ů ? Co takhle psát kúň, smúla, rúžová.......?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Lucijej

Rozhodně NE

Čeština je krásný jazyk a měnit ho jen proto, že je někdo lenochod, je minimálně podivné, tím spíš, že Müller není českého původu…

Další odpovědi
annas

Rozhodně NE

V češtině píšeme z historických důvodů dlouhé ú dvěma způsoby, bud s čárkou, nebo s kroužkem, ačkoliv je výslovnost stejná. Navíc u těchto českých hlásek je zafixovaná grafická podoba u slov a jejich tvarů. Pravidla, kde se píše ů a ú jsou poměrně jednoduchá.

Navíc ü se neužívá v českých slovech, je to hláska německá, proč ustupovat od českých pravidel.. Kdysi v minulosti, když jedny z prvních psací strojů byly výrobky německé, bylo na klávesnici ö (nahrazeno ů) a další německé samohlásky – rovněž nahrazeny českými.

Napsat přehlasované samohlásky je jen jeden úhoz navíc, to není tak velká časová ztráta.

ÚJCAV dělal průzkum, největší počet odpovídajících byl pro zachování obou u – ů i ú..

Sůwa

NE

Leda tak ve Scrabble, tam někdy dokážou ta dlouhá účka pěkně potrápit. Jinak bych si na to už nezvykla a nepletu si to … 🙂

anonym

NE

Měnit gramatiku kvůli klávesnici je scestné – víš, kolik dalších znaků se na ´českou´ klávesnici nevejde?

beer

NE

Písmeno u s čárkou uprostřed slova nám dává najevo, že se jedná o slovo cizího původu.
Sice dnes dochází k takové záplavě našeho jazyka cizími slovy, že už je málem jako cizí ani nevnímáme a předpokládám, že časem tedy dojde ke sjednození ů-ú, zatím bych to ale nechal tak.

Awe

Rozhodně NE

Jednou se mluvilo o tom že se zruší „y“ a nahradí se pouze „i“. Neumím si představit psát všechno měce.Taky by to byla blbost…Stačí že se zrušilo klasické psací písmo

marci1

Rozhodně NE

Doplňuji:
Vždyť „ů“ je tak roztomilé ! 🙂

Reuef

Rozhodně NE

Andre5000

ANO

marek953

Rozhodně NE

Lovecrossed

Rozhodně NE

cochee

Rozhodně NE

Považoval bych to za neúctu k mateřskému jazyku. Stejně jako zrušení jednoho z i/y například. Už tak mě vytáčí, když někdo píše na PC bez čárek a háčků; důvod – nic jiného nežli vlastní zhnilost.

ladaadal

Rozhodně NE

Doplňuji:
Máš-li problém s ů a raději bys používal ü, tak se odstěhuj do německa. To už tady jednou bylo za války, že se muselo mluvit německy. Teď sice dobrovolně potlačujeme češtinu vidláckou angličtinou, ale to už je naše blbost.