Byla zakoupená úsporná žárovka, která po zhasnutí problikává. Je to normální stav?

=============­===========
Takže klumprt žárovka! Byla provedena nová elektroinstalace a zároveň i revize elektroinstalace, která byla OK.

Nejlepší odpověď
mosoj

Určitě vadná úsporka. Dnes již není důvod používat úsporky. LED žárovky jsou již na podobné cenové úrovní. Nic jiného než LED nepoužívám.

http://www.ber­ge.cz/led-zarovky

Další odpovědi
brillant

U levných je to časté. Vlivem elektrické kapacity mezi přepínanými vodiči a vodičem fáze dochází k přenosu elektrického náboje do elektrického obvodu úsporné zářivky. Uvnitř zářivky je na vstupu dvojcestný usměrňoveč s filtračním kondenzátorem, který akumuluje elektrický náboj z vedení, což se u něj predstavuje postupné zvyšováním napětí. Po dosažení určiré hladiny napětí dojde ke spuštění vnitřního měniče napětí a tím i k zapálení výboje. S výbojem v trubici se filtrační kondenzátor pětovně vybije a děj se periodicky opakuje.
Zdroj: https://www.po­radte.cz/domac­nost-a-bydleni/19786-zavada-na-elektroinstala­ci.html
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=ús­porka+bliká&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8

kodl67

Je to vcelku častý případ
http://www.led­me.cz/led-prislusenstvi/126-odrusovac-blikani-led--14140001.html

Dochy

Buď kapacitní vazba mezi vodiči ve vedení, nebo orientační světýlko (doutnavka) ve vypínači. Jak píší kolegové, elektronika měniče v „žárovce“ je schopné se i tím prdproudem co prochází dokáže nabít a po nabití trochu bliknout světlem. Sám jsem to zatím neřešil, nevadilo mi to (úsporka jemně „mžourá“ a je to vidět jen při úplné tmě).

Pozoruji v místnosti, kde je světlo spínané ze 3 míst, takže je zde i při vypnutém světle dost dlouhé souběžné vedení drátu pod napětím a teoreticky vypnutého drátu napájejícího žárovku. Vedení je ještě ke všemu volnými dráty v husím krku, takže kapacitní vazba bude nejspíš ještě o něco silnější než v kabelu.

JájsemRaibek

Není.
Chtělo by to proměřit elektroinstalaci, zkontrolovat vypinače a zda je vypínaná fáze. Je možné, že někde je proražen nulák a pak to jde přes stěnu o menším napětí, které však stačí na elektroniku úsporné žárovky a ta problikává. Žárovku to nerozsvítí.

Dochy

Mosoji: Takovou závadu, že žárovka bude svítit přestože je odpojená od elektřiny bych také rád měl. Stálo by za to ji prozkoumat, uvést ve velkém do praxe a počkat si na Nobelovku.

mojitek

máme doma jenom úsporky.Ale problikávání rozhodně normální není

Dochy

Raibeku, určitě to není o žádném proraženém nuláku a o tom že jde někde něco přes stěnu.