Pájo

Byla za socialismu nějaká obdoba současného „teambuildingu“?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­ambuilding

Nejlepší odpověď
mosoj

To jsou jenom kapitalistické keci o tom co dobrý vedoucí dělal vždy. Takové sledování
výkonů a kvality až na jednotlivá pracoviště
a následný rozbor na výrobních poradách za aktivní účasti pracovníků je jedno a totéž.

I ty BSP byly možná lepší než ten honosnej TEAMSPIRIT. Škoda že to bylo přehnaně podbarvené politikou.

Další odpovědi
Jikra

B.S.P.
Brigáda socialistické práce.
Doplňuji:
No ono to nebylo jen o tom tancování a nasávání.Ale bylo to o naprosté podpoře socialistických idejí a naprosté podpoře vedoucí role Komunistické strany ve společnosti(jak stálo ve stanovách).Byli to různé hodnotné ale i často vylhané závazky k Vítěznému únoru k 1máji k VŘSR ke sjezdu ROH nebo na počest sjezdu KSČ k výročí Lenina a Gottwalda atd.blblo se s nástěnkama a výzdobou k těmto pro komunisty významným událostem.Odsu­zovali se kapitalisti,re­vanšisti,Char­ta jejíž text nikdo neznal,chartisti které taky nikdo neznal atd.Naopak se podporovali teroristi z Palestíny partyzáni z Bolívie a Konga, oslavovali se teroristi jako Kaddafí a CheGuevara a Pol Pot atd.A na to byli komise darmožroutů kteří to vyhodnocovali a následně rozdělovali odměny.A co se té dobrovolnosti týká tak já zažil na hutích to že v některých provozech kdo se nezapojil tak byl vyobcován a šel.Tak že zaplať pánbůh je to pryč.

dudu

Jako držitel zlatého odznaku BSP jsem pochopitelně obsalvoval většinu tehdejších kolektivních akcí. Oficiálním cílem bylo tzv. utužení socialistického kolektivu. Jejich průběh se fotograficky dokumentoval a zapisoval do kroniky – tedy alespoň počáteční fáze. Tak tedy, zpravidla okolo poledne se kolektiv vydal na exurzi do některé přátelské výrobní organizace, pak např. následovalo na odloučeném místě opékání párků, přeskakování ohně a vydatné posilování alkoholem. Závěrem se zdravé jádro odebralo do příhodné restaurace, kde v pozdním hodinách celou akci za bujarého zpěvu cestou domů zakončilo. I když většině z nás bylo ráno nevolno věřte, že dodnes je na co vzpomínat. Události tehdy běžely jaksi samovolně, nikoli podle nějakého přiblblého scénáře.
Mimochodem o zmíněný titul a zlatý odznak Brigády socialistické práce se tzv. soutěžilo patnáct roků.

anonym

Bylo to skoro stejné, jak píše „dudu“.Existovaly BRIGÁDY SOCIALISTICKÉ PRÁCE a, alespoň v těch fabrikách kde jsem pracoval, to bylo dobrovolné.Vždycky se dělaly nějaké akce (exkurze do jiných závodů, zkrášlování okolo fabriky)a po skončení, posezení buď venku u táboráku s následným opékáním buřtů a kytarou nebo posezení v hospodě s harmonikou.Nikdy nikdo nikoho do těchto akcí nenutil, ale lidi šli rádi, protože bylo vždy veselo a pak bylo na co vzpomínat.
Po Novém roce bývalo takzvané SPLNĚNÍ (protože se splnil celoroční plán) a to bývala taneční zábava spojená o půlnoci s tombolou, kde všechny ceny do tomboly dávala fabrika.Zase záleželo na velikosti továrny, buď byly objednané 2 kapely (pro mladé a starší), které se střídaly v hraní.Někdy bývala pozvána estráda z Prahy a pak teprve byla taneční zábava.Každý dostal poukázku na Kčs, kde se zapisovalo jak jídlo a pití a kdo peníze vyčerpal, tak už pak pil za své.
V mnohém se to nelišilo od dnešních firemních večírků před Vánocemi, akorát dříve se bavili jak staří tak mladí.Dneska se dělají večírky spíše se zábavou pro mladé a starší tam už nechodí (diskotéková hudba).
A také jsem zažil, že dnešní podnikatelé si raději koupili auto za milion a pak se vymlouvali, že na večírek pro zaměstnance nejsou peníze.TO SPLNĚNÍ BYLO KAŽDÝ ROK A VE VŠECH TOVÁRNÁCH KDE JSEM PRACOVAL.

Doplňuji:
pro Jirka
Tak to co píšete se asi odehrávalo ve velkých provozech.Já jsem pracoval ve fabrikách od 200–500 zaměstnanců a NIKDY to nebylo povinné.S těmi závazky a nástěnkami máte pravdu, ale to se dělalo jen aby byl klid od soudruhů z KSČ.Jinak to vždycky byly akce, které jsme si sami vymysleli.Také se dělaly akce s dětmi, aby byly i děti zapojeni do těchto kolektivů (čarodějnice, jízdy zručnosti na kole či různé dětské hry).Toto se v dnešních kolektivech nenosí, neboť tam je velmi málo ženatých a vdaných s dětmi.

lexx

Ano, BSP. Socialistická soutěživost pracovních teamů (pardon: tenkrát kolektivů)
v oblasti produktivity, kvality, výkonů a úspor jakož i jiných ukazatelů, absencí, fluktuace, nemocnosti a účastí na sobotních nepovinných směnách. Měla nahradit kapitalistickou konkurenci. No, nevím. Členem BSP se pracovník staval víceméně automaticky nástupem do zaměstnání. Nebylo to povinné i když…Kromě výrobních porad na konci roku zakončených konzumací jídla a nápojů (Vy už víte jakých) taky rozdávali na Vánoce kolekce pro děcka.