jjj123456789

Byla v Ječné ulici socha Lenina?

Odpovědi
anonym

Pokud vím, nebyla…

Ani socha, ani busta, ani pamětní deska…

panxnotdead

Ano! Lenin je (V)Ječný

MK44

O žádné nevím. Pokud to vyvozujete z textu písničky od Lokomotivy, jde o slovní hříčku z vtipů staršího data, v níž se naráží na výroky kazatelů marx-leninismu, že „Lenin je věčný“.

led

V 70-tych rokoch sa po Prahe rozšírila správa o tom, že Lenina z Moskvy prevezú aspoň chvíľu do ČSSR. Šepkanie vznikla z výroku, ktorým sa dávala najavo úcta velikánovi, že „Lenin je večný“, čo pri hovorenom prejave niekto pochopil, že „Lenin je v Ječný“
Známa pomôcka z čias socializmu ako rozlíšiť od seba ulice Žitná a Ječná, ktoré sú rovnobežné (podľa nej som sa aj ja orientovala): „Lenin a koleje jsou v(j)ěční“
Po Ječné chodila električky – koleje, v Žitnej nie,
no a Lenin večne živý… ten je predsa všade…

led

Podľa zachovaných svedectiev Uljanov (Lenin) sa ulicia Ječná a Žitná vyhýbal, prečo asi? Svojho času mali svoju povesť.