agentpv

Byla u nás v letech 1948 – 1989 na trhu minerálka Mattoni, nebo se jmenovala jinak?

Já si nedokážu vzpomenout, ale mám pocit že tu Mattonka byla vždycky.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, byla. Prodávala se sice v jiném balení, ale byla na trhu.

Další odpovědi
annas

Nevzpomínám si, že bych v době svého dětství pila minerálku Mattoni, Buď jen čistou vodu nebo limonády, moravsky sodovky, které byly na bází přírodní.

S minerálními vodami jsem se setkala až později. Také si neuvědomuji , že by se Mattoni prodávala běžně v obchodech, zřejmě spíš v restauracích nebo v jiné oblasti než u nás na vesnici. Zde se nabízela Hanácká, Ondrášovka a zdravotní Šaratica. .

Ale z historie vyplývá, že se prodávala nepřetržitě.

"Až do konce druhé světové války dodávala Mattonku společnost Heinrich Mattoni AG, která byla jako německá na konci války znárodněna. Není divu, v lázních se prý léčili essesáci a ve stáčírnách vody museli pracovat trestanci.

Po znárodnění pak minerálku, stále pod názvem Mattoni, prodával státní podnik Západočeská zřídla.

Po „sametové revoluci“ byla vytvořena společnost Karlovarské minerální vody (KMV) s cílem dosáhnout její privatizace.

Společnost je dnes vlastnictvím nizozemské společnosti Ronaldsay ovládané italskou rodinou Pasqualů. Kromě Mattoni ještě KMV vyrábí Magnesii a Aquilu, kromě KMV pak Pasqualům patří Dobrá voda, třetinový podíl v Hanácké kyselce, také byli majoritními vlastníky Poděbradky. To už bylo ale moc pro antimonopolní úřad a ten jim nařídil se Poděbradky zbavit. Současní vlastníci KMV jakoby navázali na svého předchůdce a během více než deseti let dokázali z Mattonky udělat nejoblíbenější českou minerálku."
http://www.pe­nize.cz/inves­tice/18181-mattoni-mineralka-od-itala

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/inves­tice/18181-mattoni-mineralka-od-itala

da ny

Ano, byla tu vždycky (ve skle) a do r. 1989 ji dostávali v nemocnicích při hospitalizaci všichni diabetici (spolu s kvalitní 2. večeří, v r. 1995 jsem na 2. večeři dostala jen suchý chléb a jablko, bez minerálky ;). .
Do DIA poradny již léta nechodím, zvýšenou hladinu cukru jsem měla jen přechodně po léčbě kortikoidy..