Byla pro vás za bývalého režimu drahá klobása s chlebem a hořčicí za 3,60 Kčs?

když jste potkali stánek a měli na něco chuť, tak jste si to dali, aniž by jste přemýšleli o ceně, nebo jste přemýšleli, že si to raději koupíte v obchodě a uděláte doma, což dnes vyjde podstatně levněji. nejedná se jen o klobásy, ale i o jiné nabízené teplé pokrmy ve stáncích atd.

Nejlepší odpověď
gecco

Jídlo ve stánku (restauraci) je a bylo vždycky dražší, než totéž připravené doma…
I z abývalého režimu zákaznící platili práci obsluhy a pronájem stánku…
😉
A jestli byla klobása za 3,60 Kčs drahá? – byly to 1,5–2 točená piva, tedy podobně drahé, jako dneska klobása za 35 – 50 Kč – tedy cca stejně, jako tehdy…
😉

Další odpovědi
lexx

3,60 Kčs nestálo vůbec za řeč, všichni měli jakous práci, že jo…pivo bylo za dvě pade, cigára Mars za čtyři, lepší Sparty za vosum prosím, jízdenka na tramwaj přes celou Ostravu za kačku, a stejně jsme jezdili občas načerno, inu študáci…

Mapel

Mladým se to zdá až neskutečné, ale když jsem šel natankovat plnou nádrž do pionýra, tak jsem měl dvacku a ještě mi vrátili. Taky je nutni říci, že můj nástupní plat byl 950,– Kč.

da ny

Nebyl problém dát si ve stánku či restauraci cokoliv (3, 60 Kčs byl pakatel). Plzeň 12 za 4,– ve II. cenové skupině. Káva za 3,50 – 4 kačky v KV hotelu Thermal..
Minutky 10 – 15 Kč,–.
Ve středu na internátě byla „hladová“ studená večeře, tak jsme se nacpali ještě v restauraci (kapesné 50 Kčs týdně). Intr byl drahý = 300/400 Kčs měsíčně. Ze siciálně slabších rodin (3 a více dětí) měli slevu nebo zdarma.
Nájemné + elektřina a plyn za byt 1+2, 420 – 450 Kčs (ještě těsně před revolucí).
V té době můj čistý plat 3 800 Kčs.
Nástupní plat v r. 1981 = 1 250 hrubého.
Bydlení a jídlo bylo levné.
„Luxusní“ botky 400 – 600, levnější do 150,–. Drahá byla elektronika…

Elfka Andy

To bylo tak levný? :D

anonym

Jestliže jako dělník jsem dříve na tuto klobásu vydělal za 15 minut, tak o proti dnešku kdy na ní vydělám za půl hodiny, tak byla lacinější.A to jsem měl tenkrát ZADARMO doktora, léky atd.Čili jsem se nemusel obávat, že když si dám klobásu nebudu už mít na léky.Ono je potřeba brát v potaz všechny potřeby života a ne jen vypočítávat co bylo nebo nebylo lacinėjší.
Třeba toto byla pro dělníka nejlacinější svačina.Nemusel jsem platit doktora, voda byla paušál pro 5ti člennou rodinu 180 Kčs za celý rok, elektrika 0,30 Kčs za 1 kWh, odpady se neplatily, nemocenská už od prvního dne nemoci, A HLAVNĚ NEMUSEL JSEM PŘEMÝŠLET O TOM, ŽE BUDU NEZAMĚSTNANÝ a musím mít na tuto dobu rezervu.
Tuto částku jsem omezoval jen po 4 roky, kdy jsem šetřil na auto, v dnešní době na auto nešetřím a utratit denně tuto částku za svačinu si NEDOVOLÍM ( to jsme už s manželkou sami, bez dětí…na auto jsem ušetřil při třech dětech).

da ny

Těch 450 Kčs za bydlení bylo ještě včetně poplatků za Rozhlas a TV
(1985 – 1989: příjem 1os. 3 800 + 500 výživné na 1 dítě).
/4 300 : 450= 9,5
9,5 . 5 500= 52 250/
Dnes platíme za stejně velký byt cca 5 500 Kč, ale 52 000,– nemáme (2os.) nebo 30 tisíc ani náhodou :D

gecco

Elfka Andy – no, ono to nebylo o moc levnější, než dneska – medián platu v 2014 byl cca 23.000,– Kč, v 1989 cca 2.800,– Kčs…
😉

anonym

Pro gecco
Nepoměřujte mediàn platu, poměřuje co všechno jsme tenkrát že svého platu NEMUSELI platit, či kolik km jsme měli do práce a kolik jsme tenkrát za tu cestu zaplatili a kolik nás stojí cesta nynī.
Proč každý poměřuje jednotlivé ceny a ne celkové výdaje domácnosti.

cochee

Medián není moc dobře a nemusení placení není taky dobře. Je nutno porovnávat „spotřební koše.“

anonym

Spotřební koš je u mně nákup co potřebuje rodina, ale též kolik zaplatím za nájem, vodu, elektřinu, cestovné do práce, léky,topení.Zkrátka CELÉ NÁKLADY DOMÁCNOSTI a ne jen vybrané zboží v košíku.Neživím se přece jen jídlem, ale spotřebovávám i věci nehmotné.