Zlatý

Byla čočka v oku pojmenována po luštěnině a nebo luštěnina po čočce v oku?

Hádám že o té oční se vědělo dřív :) přesto, mohlo se tomu či onomu dříve říkat jinak a k následné "homonizaci" dojít až mnohem později. Proto by mě zajímalo čemu se "čočka" říkalo dřív a pokud to nebylo tak, že čočkou byla pojmenována čočka-luštěnina hned po objevení, tak jak se jednomu či onomu říkalo ještě před počočkováním.

Potom by mě taky zajímalo, jak to mají ostatní jazyky, jestli je i v ostatních zemích pro tyhle dvě čočky stejný termín.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Možno príbuznosť tvarov pomohla pri pomenovaní optickej šošovky.
Myslím, že napomohol tomu objav fyzikálnych javov šošovky - kvapky vody majúcej tvar šošovice (čočky), neskôr názov prevzala i do tvaru čočky vybrúsená sklenená šošovka.
Pri zistení, že v očnej buľve sa nachádza funkčne i tvarovo podobný útvar ako sklenená šošovka, táto časť oka prevzala funkčne to isté pomenovanie - očná šošovka (čočka).

Další odpovědi:

Pokročilý

Nebudu to nikde hledat, ale typoval bych, že pěstování luštěnin přišlo mnohem, mnohem dřív, než první pitva a zjištění, že v oku je taky nějaká čočka. Takže dle mě byla čočka luštěnina a poté při poznávání fyzikálních novinek dostala tento název i čočka skleněná (dle tvaru) a poté i ta oční.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.