bolak

Byla čočka v oku pojmenována po luštěnině a nebo luštěnina po čočce v oku?

Hádám že o té oční se vědělo dřív :) přesto, mohlo se tomu či onomu dříve říkat jinak a k následné „homonizaci“ dojít až mnohem později. Proto by mě zajímalo čemu se „čočka“ říkalo dřív a pokud to nebylo tak, že čočkou byla pojmenována čočka-luštěnina hned po objevení, tak jak se jednomu či onomu říkalo ještě před počočkováním.

Potom by mě taky zajímalo, jak to mají ostatní jazyky, jestli je i v ostatních zemích pro tyhle dvě čočky stejný termín.

Nejlepší odpověď
led

Možno príbuznosť tvarov pomohla pri pomenovaní optickej šošovky.
Myslím, že napomohol tomu objav fyzikálnych javov šošovky – kvapky vody majúcej tvar šošovice (čočky), neskôr názov prevzala i do tvaru čočky vybrúsená sklenená šošovka.
Pri zistení, že v očnej buľve sa nachádza funkčne i tvarovo podobný útvar ako sklenená šošovka, táto časť oka prevzala funkčne to isté pomenovanie – očná šošovka (čočka).

Další odpovědi
ladaadal

Nebudu to nikde hledat, ale typoval bych, že pěstování luštěnin přišlo mnohem, mnohem dřív, než první pitva a zjištění, že v oku je taky nějaká čočka. Takže dle mě byla čočka luštěnina a poté při poznávání fyzikálních novinek dostala tento název i čočka skleněná (dle tvaru) a poté i ta oční.