Fafumel

Byla by mi zrušena insolvence, kdybych byl obviněný z podvodu?

Dobrý večer,chtěl jsem se zeptat jsem v insolvenci,která již běží a splácí se,ale přišlo mi předvolání na Policii k podání vysvětlení ohledně uzavření posledních smluv k půjčkám ,chci jen říct,že jsem všechny půjčky řádně splácel ,našel jsem si i brigádu k práci ,ale postupem jsem to přestal zvládat a proto jsem podal návrh na insolvenci.Chci jen uvést ,že jsem při uzavírání smluv nic nezatajil a doložil požadované dokumenty.Potom jsem byl předvolán k výslechu,kde jsem obviněný.Chtěl bych se chtěl zeptat jestli v případě odsouzení(podmínky) mi by byla zrušena insolvence.Po­dotýkám,že návrh na insolvenci jsem poslal na Krajský soud kde to prošetřil a požadoval doplňující dokumenty a po té mi přišla odpověď ,že toto nepřísluší tomuto soudu a byl podstoupen dalšímu Krajskému soudu,kde to opět všechno prošetřil a požadoval doplňující dokumenty ,asi po třičtvrtě roku mi insolvenci schválili..Děkuji moc za odpověď.

Nejlepší odpověď
Hans51

Tato situace je složitější. Pokud by insolvenčním návrhem byl sledován nepoctivý záměr (dlužník by tedy byl v době pěti let před zahájením insolvenčního řízení odsouzen pro úmyslný trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy), může dojít k tomu, že insolvenční soud takový návrh zamítne. Nicméně nepoctivost záměru je nutno důvodně předpokládat; soud tedy posuzuje každý jednotlivý případ. Dojde-li k závěru, že se o nepoctivý záměr nejedná, oddlužení povolí.

Musí se však jednat o pravomocné odsouzení ⇒ z popisu Vaší situace však plyne opačná skutečnost. Pokud byste po skončení oddlužení chtěl požádat soud o osvobození od placení zbytku dluhů (což předpokládám uděláte, protože to je cílem 🙂 a byl byste v následujících třech letech pravomocně odsouzen, soud Vám toto osvobození může odejmout. Zmíněné osvobození se netýká případných peněžitých trestů uložených v rámci trestního řízení.

Závěrem ještě zmíním, že věřitelé podávají na dlužníky trestní oznámení velice často; málokdy však s úspěchem.

Další odpovědi
ivzez

Pravděpodobně ano.