annas

Byl T. A. Edison opravdu vynálezce mluvícího stroje? Nebo jde o nadsázku? Podle slov mmoha mužů pravdivou …

Inspirovala mě otázka -iv- a odpovědi na ni…

„Zásluha o vynález mluvicího stroje nepřísluší mně, ale Bohu, jenž stvořil ženu.
Já jsem vynalezl pouze první mluvicí stroj, který lze zastavit.“

Nejlepší odpověď
tom004

Fonograf,vymyslel.a nechal si patentovat.A,věřím mu,i s tou větou.Určitě věděl,proč to říká. 🙂
Doplňuji:
A,tady je ještě něco.

Na podzim roku 1877 vynalezl fonograf. Edisonova manželka Mary pak mohla říci do dřevěného trychtýře dětskou básničku „Mařenka měla ovečku a její vlna je měkká a bílá…“. Tak vznikl první fonografický záznam lidského hlasu. Téměř hluchý Edison vymyslel přístroj, který přinesl zvuk milionům uší na celém světě.

http://www.con­verter.cz

Další odpovědi
dědapetr

Edison byl při vynálezu fonografu pravděpodobně inspirován přístrojem zvaným Phonautograph, jehož vynálezcem byl Léon Scott a patentoval jej 25. března 1857. Patrná je podoba názvu i některé konstrukční rysy přístroje. Phonautograph zakresloval akustické kmity na skleněný váleček pokrytý sazemi. Bylo tak možno studovat zvukové kmity, přístroj však neumožňoval zaznamenaný zvuk přehrát.
Prakticky současně s Edisonem navrhl Charles Cros jiný způsob, jak Phonautograph upravit tak, aby umožnil i přehrávání a svůj přístroj nazval Paleophone. Cros však nedovedl svůj přístroj do funkční podoby.
V Čechách došlo poprvé k nahrávání hlasů známých herců a pěvců z divadel na fonografické válečky v ateliéru fotografa Jana Tomáše.[2]

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fo­nograf