tomaaaa

Byl Karel IV. dříve českým nebo římským králem?

Nejlepší odpověď
annas

Odpovědi v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/titul-karla-iv

Je třeba si uvědomit, že některé zdroje uvádějí data před korunovací a po korunovací. Ověřeno z učebnice dějepisu.

Pokud se ptáte na Karla IV. jako římského krále, nikoliv římského císaře, titul římského krále získal dříve než titul českého. krále.

Poté, co 26. srpna 1346 padl Jan Lucemburský v bitvě u Kresčaku, ujal se Karel českého království. To už byl ale několik týdnů zároveň zvoleným králem Svaté říše římské

Karel IV. byl německý (římsko-německý) král od roku 1346 a císař římský od roku 1355. Jako český král od roku 1346 . 1347 . před korunovací a po korunovaci. .

Moravský markrabě – přelom roku 1333/1334
Římský král (římsko-německý král) – 1346 – červenec 1346 zvolený, v listopadu korunovaný
Český král – 1347 po korunovaci. V roce 1346 padl jeho otec v bitvě a Karel IV. se ujal vlády. O rok později byl arcibiskupem Arnoštem z Pardubic korunován na krále, tedy v září 1347.
Římský císař (římskoněmecký císař) – 1355

Další odpovědi
arygnoc

rímskym.

1346 – 1378: rímsky kráľ (ako rímsky kráľ Karol IV., ako rímsky cisár Karol IV. od roku 1355, zvolený 11. 7. 1346, korunovaný 26. 11. 1346).
1334: markgróf moravský.
1337 – ?: preberá právomoci nad Českým kráľovstvom.
1344: pokladá základný kameň katedrály sv. Víta (ako kráľovič).
1346 – 1378: český kráľ (korunovaný v roku 2. 9. 1347 ako Karol I.).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Lu­xemburg,%20Ka­rol%20IV.
Doplňuji:
knedlík123:

vaša odpoveď nekorešponduje s otázkou, preto ju mažem (jej kópiu dávam do diskusie, kam patrí – a to i s komentárom).

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Lu­xemburg,%20Ka­rol%20IV.

Joseph

Římský

marci1

Wiki : .wikipedia.or­g/wiki/Karel_IV.

Mc Merkurion

římským:
v úterý 11. července 1346
českým:
V sobotu, 26. srpna 1346, došlo k rozhodující bitvě u Kresčaku, kde bylo špatně vedené francouzské vojsko drtivě poraženo a svou smrt zde nalezl i Jan Lucemburský. Karel se tak stal dvojnásobným králem českým a římskoněmeckým. Jeho první vladařskou starostí se tak stal pohřeb otce, který se konal v souladu s poslední vůlí Jana Lucemburského v Lucemburku

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_IV

Radomír.cz

Myslím, že byl dříve římským císařem/králem.

annas

Ad marci1 – nějak se vám nepodařilo vložit správně vložit odkaz:-))

arygnoc

sľúbená knedlíkova odpoveď:

knedlik123

Kdyz uz mluvime o Karlu IV, tak je nutno podotknout, ze Praha byla hlavnim mestem Nemecka, a to po 130 let ! Jak se tenkrat Nemecko nazyvalo vi snad kazdy. A pokud nevi, tak proc ? Je to skolstvim ? Nebo nejakymi p. zajmy ?

môj komentár:

blud, blud. blud.
viac v http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolikrat-byla-praha-hlavnim-mestem-nemecka

prosba na knedlíka:
uvádzajte u svojich tvrdení i nejaké konkrétne zdroje vašich pseudo/poznatkov.
veľmi rád potom priznám svoj omyl.

knedlik123

McMercurion
V bitve u Crècy byl poprve v Evrope pouzit strelny prach, a Jan(Johann)Lu­cembursky byl udajne tak statecny, ze se dodnes v anglictine zachoval (pro toto)tenkrat vznikly soudni pojem

arygnoc

ďalšia perla a samozrejme blud:

Bitka pri Kreščaku:

(výňatok)

V tejto bitke sa stretla oveľa menšia anglická armáda o sile približne 12 000 mužov pod velením Eduarda III. s niekoľkonásobnou presilou Francúzov, ktorým velil Filip VI. Napriek početnej nevýhode anglické vojská porazili Francúzov pomocou kvalitných zbraní a taktiky. Bola to bitka, v ktorej sa preukázala efektívnosť masovo používaného luku proti obrneným rytierom. Francúzski rytieri v plátovom brnení boli porazení bodcovými šípmi, keď sa vrhli na anglickú pozíciu na kopci. Výsledkom bola smrť mnohých francúzskych šľachticov, pravdepodobne až tretiny.

Táto bitka preukázala vojnovú prevahu anglického/wa­leského dlhého luku oproti francúzskej kombinácii kuše a ozbrojených rytierov a ustanovila nový spôsob vedenia vojny, ktorý bol neskôr dlho využívaný.

dodatok:
žiadne palné zbrane s použitím pušného (strelného) prachu.
Ten bol síce už v európe známy, ale nie rozšírený, pre výrobu palných zbraní sa začal využívať v 14. storočí (počiatok výroby jednotlivých primitívnych ručných palných zbraní (dřevec) siaha do roku 1343/1350) a v armádach boli palné zbrane rozšírené až po roku 1430.

takže?

zdroje:
http://www.fsps­.muni.cz/inova­ce-SEBS-ASEBS/elearnin­g/strelba/his­torie
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Pu%C5%A1n­%C3%BD_prach
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Bit­ka_pri_Kre%C5%A1%C4%8Da­ku