raduzy1980

byl jsem odsouzen na dva roky to jsem si odseděl celé a po jaké době můžu požadat a vymaz z trestního rejstříků?!

Nejlepší odpověď
dědapetr

Výmaz rejstříku trestů

Každý může v životě udělat hloupost a není vždy nutné, aby mu jeho chyba byla připomínána po celý zbytek života. Platí to i o odsouzení za trestný čin. Každé odsouzení se zapisuje do rejstříku trestů. Výpis z rejstříku trestů je např. při hledání práce standardním požadavkem na žadatele o přijetí do zaměstnání. A pokud je ve výpise uvedeno, že dotyčný byl v minulosti odsouzen, může to být problém. Zákon proto umožňuje výmaz rejstříku trestů, tedy tzv. zahlazení odsouzení.

O zahlazení odsouzení je třeba požádat soud. Soud bude zkoumat, zda odsouzený žije řádným způsobem života a zda tedy o něm lze říci, že už je napravený. Je ale třeba, aby ten řádný život byl veden po určitou dobu. Ta je se pohybuje od jednoho roku do deseti let, záleží na tom, jaký trest byl pachateli uložen.

V některých případech ale není ani potřeba žádat o zahlazení. U určitých druhů trestů (např. u zákazu řízení nebo podmíněného trestu) dochází k zahlazení automaticky po skončení trestu. Podrobně je to všechno rozepsáno na stránkách o trestním řízení pro laiky.
http://rejstrik­trestu.mikros­tranky.com/zah­lazeni