zajduli

bydlení ve stejném domě

Dobrý den měla bych ještě dotat, z manželem se rozvádíme .Bydlíme v domě mé matky .Chtěla bych vědět jestli může dát moje matka manželovy a mě nájemní smlouvu a jestli je povinen přispívat na bydlení.Děkuji Zu­zana

Nejlepší odpověď
standa

Pokud jste ještě manželé, tak máte tzv. ´společný nájem bytu manžely´ a nepochyně se na nájmu podílíte oba ze ´společných´ úspor.

Po rozvodu zanikne ´společný nájem bytu manžely´ (§ 703 Obč.zák.) a pokud oba zůstanete v daném bytě, tak automaticky vznikne ´společný nájem bytu´ (§ 700 Obč.zák.), kdy oba nájemci MAJÍ STEJNÁ PRÁVA I POVINNOSTI.

Z praktických důvodů vám níže přikládám znění § 702 Občanského zákoníku… může se hodit:

§ 702
(1) Dojde-li mezi společnými nájemci k neshodě o právech a povinnostech vyplývajících ze společného nájmu bytu, rozhodne na návrh některého z nich soud.
(2) Soud může v případech zvláštního zřetele hodných na návrh společného nájemce zrušit právo společného nájmu bytu, vznikne-li jím nezaviněný stav, který brání společnému užívání bytu společnými nájemci. Zároveň určí, který ze společných nájemců nebo kteří z nich budou byt dále užívat.