Vero

Buněčnou stěnu nemají: a) buňky živočišné b) buňky hub c) buňky rostlinné d) buňky prokariotické

Učím se dálkově, takže hodně závisím na samostudiu a někdy si už nevím rady… :) Je možné, že ani jedna odpověď není správná? Alespoň tak se mi to zatím teda jeví… Poraďte. Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem toto:
Buněčná stěna je jednou ze základních charakteristik rostlinné buňky, odlišujících ji od buňky živočišné. Tvoří její základní skelet, podmiňuje tvar a pevnost buněk. Buněčné stěny spolu s mezibuněčnými prostory tvoří apoplastický transportní systém rostlin. Buněčná stěna je produktem metabolické aktivity protoplastu.

Na povrchu buněk rostlin a hub je buněčná stěna. Ta je složena u hub z chitinu a u rostlin z celulózy – Wkipedie

Stavba prokaryotické buňky

  • vždy obsahuje – jádro, ribozomy, cytoplazmatickou membránu, buněčnou stěnu
  • ostatní struktury nejsou nezbytné – bičíky, glykokalyx, zásobní granule
  • tvar: nejčastěji kulovitý nebo tyčinkovitý

http://referaty-seminarky.cz/pro­karyoticke-organismy/

Z toho plyne,že živočišným buňkám chybí celulózní buněčná stěna. Wikipedie

Zdroj: http://www.sci­.muni.cz/~ana­tomy/cytology/html/in­tro_1.htm