P1azer

Budu platit daň z prodeje družstevního bytu (daň z prodeje a daň z příjmu)?

Dobrý den,
přítelkyně bude prodávat byt v družstevním vlastnictví a nevím(e), jakou daň bude platit. Její rodiče byli vedeni na družstvě cca 15let jako vlastníci a minulý týden přepsali práva na svoji dceru (moji přítelkyni). Ta bude následně byt prodávat a otázka zní, bude platit daň z prodeje nemovitosti? Pokud se převádí vlastnictví v rámci rodiny počítá se doba vlastnictví od znova? Na internetu jsem četl, že pokud je členství na družstvě kratší než 5 let, tak se platí daň – má ale na dané adrese po celou dobu trvalou adresu bydlení. Větší část příjmu z prodeje DB bude použito na splacení pohledávek rodičů a nebudou tedy „vynaloženy na obstarání jiné bytové jednotky“. Na co se tedy připravit?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Funna

družstevní byt patří družstvu, takže přítelkyně nic prodávat nebude (nemuže prodat cizí majetek)…převede jen podílové členství v družstvu a to je osvobozeno od daně z převodu nemovitosti i od daně z příjmu…

Další odpovědi
Pepa25

Ve smyslu diskuse: pokud přítelkyně družstevní podíl v bytovém družstvu koupí za cenu X a obratem prodá opět ze cenu X, tak je možné, že prodej nebude osvobozen, ale zároveň daň bude nula – Základ daně z prodeje družstevního bytu totiž bude rozdíl prodejní ceny členských práv a nabývací ceny.

zzzlatokopka

Daň z převodu platiit nebude, daň z příjmu záleží na více věcech.

Je více vyjímek. Např vlastnictví min 5 let (členství v BD 5 let), další vyjímka je bydlení min 2 roky (což asi splňuje), další vyjímka je použít do konnce následujícího roku peníze na pořízení nového bydlení.

Pokud vyjímky nesplníte, podepište dodatečně s rodiči nějakou smlouvu, která by vám zisk ponížila nebo zrušila. Rodiče by daň ze zisku neplatili, vlastnili to více než 5 let.

Pokud něco koupím od rodičů za milion a za milion to i prodám, tak z příjmu neplatím, pač žádný příjem nemám. Je nula, po odečtení nákladů.

Hlada

Daň by měl platit ten, kdo bude trvat na tom, aby bylo ve smlouvě napsáno, že jde o úplatný převod.

ivzez

Nepůjde o prodej družstevního bytu, protože nelze prodat
něco, co člověku nepatří (byt stále patří bytovému družstvu).

Jste si stoprocentně jist, že rodiče Vaší přítelkyně prostředky,
které zaplatíte za převod druzžstevního podílu, použijí na úhradu
dluhů? A budou tyto prostředky na úhradu dluhů stačit?

Jestli ne, můžete přijít jak o peníze, tak o družstevní podíl.

P1azer

zzzlatokopka: Trvalý pobyt tam má hlášený od chvíle, kdy rodiče nabyli podílu na družstvě, ale já jsem tuto vyjimku pochopil tak, že musí být členem družstva min. 2 roky a ty dva roky tam bydlet, ale to už je otázka spíš rovnou na fin. úřad.

S tou smlouvou by to asi šlo, pokud je to legitimní, protože cca 90% z částky, která bude předmětem smlouvy o převodu vlastnictví, půjde právě jim na uhrazený závazků u různých institucí. Jde o to, že mi od nich nic nekupujeme. Práva byly převedeny na moji přítelkyni z důvodu možné exekuce na družstevním podílu a já to budu od ní kupovat a ona následně dá 90% z té částky rodičům… je to komplikované, ale jediné řešení.

P1azer

Funna: Dobře, čili daň z prodeje nebude platit, ale pokud tento podíl prodá, tak musí v dalším zdaňovacím období tuto sumu snad uvést jako „další příjem“ a ten zdanit (pokud jak jsem uváděl, nebude prokazatelně využit např. na nákup nebo opravu jiné nemovitosti), nebo snad ne?

Funna

jo…to bude muset…ale psal jsi něco o dluzích…pokud jsou i u bytového družstva, tak se tyto dluhy při převodu členský práv převádí na nového „družstevníka“…zní to divně, ale je to tak…ten nový zdědí vaše dluhy…

P1azer

Na družstevním podílů aktuálně nevázne žádný dluh ani exekuce (byla zaplacena). Jen anuita pro odkup do OV ve výši cca 50tis. kč. Novým majitelem budu já, takže proto to chci mít ošetřené z obou stran.
Takže sečteno a podtrženo, hrozí maximálně „nějaký“ poplatek družstvu za převod vlastnických práv k družstevnímu bytu na nového majitele (blíže nespecifikovatelný) a následně bude muset do konce března 2016 podat přítelkyně přiznaní, ve kterém sumu z převodu práv uvede jako další příjem?

Pepa25

Tak teď už jsem se v tom úplně ztratil … Co to znemaná „novým majitelem budu já“? Přítelkyně bude nebytý členský podíl v družstvu v družstvu zase převádět? Pokud za stejnou cenu, tak daň z příjmů bude nula …

P1azer

Na rovinu. Rodiče přítelkyně měli exekuci na podílu. My jsme jim půjčili, aby se exekuce stáhla, podíl se přepsal na ni z důvodu hrozicí další exekuci na družstevním podílu. Takže aktuálně ho má na sebe a bude na mě podíl za peníze z (před)hypotéky převádět (ty následně pošle rodičům, protože kupujeme „morálně“ byt od nich). Ve zkratce, byt kupujeme od rodičů, ale kvůli hrozícím exekucím byla nutnost přepsat byt na někoho jiného. Přepsání bylo v rámci člena rodiny bezplatné (jen x set poplatek na družstvě). Následně zaplatím anuity a do 1 roku bude byt převeden do OV.