jancu

budou amestovane tyto §

ještě jsem se chtěla zeptat na tady tyto § . § 234 od.1 pak § 238 od. 1,2 dale § 257 od.1 děkuji.a ještě mam jednu otazku jak mužete vědět jaka bude amestie?DĚKUJI

Odpovědi
standa

Níže uvedené trestné činy nebudou ´amnestovány´ neboť se nacházejí i v novém trestním zákoníku (v závorce je § z nového zákoníku):

§ 234 Loupež (nově § 173)
§ 238 Porušování domovní svobody (§ 178)
§ 257 Poškozování cizí věci (§ 207)

Co se týká vaší druhé podotázky „jak můžu vědět jaká bude amnestie“ , tak jednak je nutné vysvětlit, že :

  1. se nejedná o amnestii v právém slova významu, tedy prezidentskou amnestii, ale v tomto případě jde o rušení nebo krácení trestů za vybrané trestné činy, které „díky“ novému trestnímu zákoníku jiý nebudou od 1.1.2010 trestnými činy, ale např. jen přestupky…
  2. jednoduchým porovnáním stávajícího trestního zákoníku č. 140/1961 Sb. a nového zákoníku č. 40/2009 Sb. lze dospět ke zjištění, které činy už nebudou trestnými činy ap.