iceT

Bude vyřazeno nebo zůstane?

Když se letiště Ruzyně přejmenuje,bude vyjmenované slovo Ruzyně vyřazeno z vyjmenovaných slov?Jak se vlastně slovo Ruzyně mezi vyjmenovaná slova dostalo?

Nejlepší odpověď
annas

Upřesním odpověď ratavy. Psaní y nesouvisí s výslovností, ale vzniklo zcela jinak.
K základu (viz níže), připojena staročeská přípona -yně – analogicky podle pojmenování Hrabyně, Čekyně atd.
Obec Ruzyně je stará, která je od r. 1960 součástí Prahy, v jejíž blízkosti je věznice i letiště.
K roku 993 byl zaznamenán tvar „Ruzen“, 1262 – „Ruzin", 1785 – „Russině“. Původně „Ruzenj“ = „Ruznův dvůr“„ od osobního jména “Ruzen s významem “zarmoucený". Dalším vývojem pak Ruzen + přípona -yně.

Vl. věd. z etymologie, historické mluvnice, net atd.
Doplňuji:
Doplňuji členění slova na slabiky – Ruz-en, pak Ruz-yně.

Další odpovědi
anonym

Ruzyně se změnou názvu letiště z mapy Prahy neztratí,starého původního letiště, ze kterého létají speciály se možná přejmenování netýká a Ruzyně není zdaleka jen letiště.např.je tam i velká věznice kde zrovna Havel nějaký rok odseděl Takže rozhodně nezmizí ani z VS…:D

anonym

Nechápu, proč by měl vymizet název obce Praha – Ruzyně. Ruzyně přece není jenom letiště. Nebo snad ano?
Bude to stejně groteskní, že se bude létat z „Havlova letiště“ v Praze – Ruzyni.
Tak mne při psaní téhle odpovědi napadlo, že by mohli páni poslanci odhlasovat i další krávovinu. Proč vlastně nepřejmenovat rovnou i celou Prahu na Havlovo město. Vždyť by to byla taková „nádhera“.

ratava

Ruzyně je/byl nejen název letiště, ale i katastrálního území a čtvrti v Praze. Už jen z toho důvodu z VS nezmizí…
Podle AV ČR se původně hlásky i,y lišily výslovností, což kolem 15.st zaniklo, ale psaní jednotlivých slov se odvozovalo již od navyklého vyslovování (ať už staročeského, nebo slov převzatých z Polska, Ruska…). Původní názvy Ruzyně jsou Ruzin, Ruzen, Russin. Vyslovovalo-li se to s Y, začlo se to i s y psát, i když původní výslovnost třeba už i zanikla…

hanulka11

Ježiš to už by bylo padlé na hlavu ,pokud by ho vyřadili.....ale tady je možné všechno