Bude v ČR během 10 let státní bankrot?

Bez ohledu na pravici nebo levici, ČR budou vést v nejbližších letech ti, kteří naslibují voličům spousty peněz, které ve státním rozpočtu nejsou. Vypadá to tedy jasně. Stále se mne však nechce věřit, že by Češi byli tak hloupí, aby museli dopadnout stejně jako Maďaři.

Nejlepší odpověď
alenka901

Počet státních bankrotů se v příštím roce pravděpodobně zvýší a vinu na tomto stavu bude mít částečně i případná válka mezi Spojenými státy a Irákem. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s a dodala, že příliš nepomohou ani opatření MMF. „Očekáváme, že počet bankrotů se v dolarovém vyjádření v roce 2003 mírně zvýší,“ podotkl výkonný ředitel S&P David Beers, který má na starosti rating zemí. Letos agentura nově registruje šest zemí, jejichž vlády vyhlásily platební neschopnost. Loni vyhlásila platební neschopnost vláda pouze jedné země, a sice Argentiny. Objem prostředků, které nyní vlády nejsou schopny splácet, se pohybuje kolem 133 miliard dolarů, z toho 95 miliard připadá na Argentinu. Úhrnná státní platební neschopnost je v současnosti asi dvakrát větší než loni a nejvyšší od roku 1994. Poměr nesplácených závazků k celkovému objemu státních dluhů se nyní pohybuje kolem 13,9 procenta a proti minulému roku mírně vzrostl. Je ale stále dost vzdálen rekordní úrovni z roku 1990, kdy činil 31 procent. „Pokud přijde válka s Irákem, mohla by ohrozit už tak dost nízké tempo světového růstu a způsobit, že příliv soukromého zahraničního kapitálu, který je už teď slabý, ještě více klesne,“ podotýká Beers. Riziko vyhlášení platební neschopnosti hrozí třeba Ekvádoru.

Další odpovědi
Dandi

Máme stále asi 10× menší dluh než měla při bankrotu Argentina :) ale pokud budem rozhazovat…Těž­ko říct..

Attack-design

u nás? 100 % ano