Kazi11

Bude mi úřad práce platit zdravotní pojištění při mzdě 8000 hrubého?

Bude mi nadále úřad práce platit zdravotní pojištění při tomto platu? Nebo mě vyřadí a musím si ho platit sám. Podporu žádnou neberu.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Při registraci na ÚP můžeš mít tzv. kolidující zaměstnání, kdy měsíčně můžeš mít příjem do poloviny minimální mzdy-tedy od ledna 2015 je možný hrubý výdělek 9200/2=4600,–Kč. Jakmile budeš mít byť jen o korunu víc, ÚP tě vyřadí z evidence.
Po dobu evidence za tebe stát platí zdravotní pojištění. Po vyřazení jej platíš a) z příjmu, b) jako samoplátce-osoba bez příjmů.

Další odpovědi
ivzez

Zdravotní pojištění za uchazeče o zaměstnání
(nikoliv uchazečům) hradí stát (nikoliv úřad práce).
[ÚP odvádí zdravotní pojištění pouze za své zaměstnance.]

Při registraci jste podepsal, že jste byla poučen o právech a povinnostech uchazečů o zaměstnání, a obdržel jste jejich výtisk. V tomto poučení najdete
mj. informace o nekolidujícím zaměstnání – tedy o zaměstnání s odměnou
(či mzdou) do výše poloviny minimální mzdy (od ledna 2015 jde o částku
max. 4.600 Kč hrubého měsíčně).

Já bych v tomto případě doporučila evidenci na vlastní žádost ukončit
a nastoupit do zaměstnání. Během zkušební doby můžete hledat dál.

  • ––—–

Odkazy:

Základní práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (portál MPSV):
https://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch

Základní poučení uchazečů o zaměstnání (formát PDF, 186 kB)
http://formula­re.mpsv.cz/ok­prace/cs/form/PUchZ­.pdf

Zákon o zaměstnanosti:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435

Emefej

Budeš brát plat, tedy budeš zaměstnaný a ÚP za tebe nic platit nebude.