Avatar uživatele
Zlatý

Bude finanční podpora z úřadu práce?

Ahoj,chci se zeptat-
kamarád byl před cca 2 měsíci na úřadu práce(bral podporu)- pak nastoupil do zaměstnání normálně na smlouvu s 3měsíční zkušební dobou. Otázka zní: pokud odejde před skončením zkušebky a zaregistruje se znova na ÚP - bude brát podporu? Podmínka, že během 2 let má odpracováno 1 rok, je splněna. Jde o to, jestli ty 2-3 měsíce v práci stačí na vyplácení podpory. Díky za info

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Paní Ivzez poradí lépe než já, tak si počkej odpověď právě od ní, ale možná tu má i jiný s tímto zkušenosti. Můj názor je, že nemá nárok, měl by mít odpracováno 6 měsíců.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud vyčerpal tu podporu celou, to znamená, že ji bral za všechny měsíce co měl nárok, tak ji nedostane.

Pokud měl nárok třeba na 5 měsíců PvN a bral např. jen 3 měsíce, tak mu dají ty zbývající 2 měsíce.

Jinak musí znova odpracovat rok za poslední 2 roky.

Za každý odpracovaný rok v posledních dvou letech je nárok na podpůrčí dobu jen jednou.

Snad jsem odpověděla na to co ses ptal:-)



Avatar uživatele
Stříbrný

Takže abychom v tom udělali jasno.
Pravdu má barbakan, ale i zlatokopka. Barbakan těma 6 měsíci.
Jinak ještě maličkost.
Pokud nevyčerpal celou podporu z předešlé doby, bude mu vyplácena do podpůrčí doby. Pokud má nárok na 5 měsíců a vyčerpal 3, vyplatí mu zbytek 2 měsíců, ale!
Protože skončil sám a pokud neměl vážné důvody, bude mu vyplácena zkrácená podpora. A to ve výši 45%.


Avatar uživatele
Stříbrný

Odpracuje-li kamarád celou zkušební dobu (zaměstnání může ukončit až poslední pracovní den na konci pracovní směny), mělo by se postupovat podle § 48 zákona o zaměstnanosti ( http://www.zakonyprolidi.cz/… ), podle něhož má

uchazeč, který v uplynulých dvou letech nevyčerpal celou podpůrčí dobu, a který získal další tři měsíce důchodového pojištění, znovu nárok na celou podpůrčí dobu (k dříve vyčerpaným dvěma měsícům se nepřihlíží).

Pokud kamarád zaměstnání ukončí dříve (neodpracuje-li tři měsíce), bude mít na podporu nárok jenom po zbytek podpůrčí doby.

Pro oba případy platí, že se podpora
– bude počítat z posledního zaměstnání (k dřívějším výdělkům se nepřihlíží)
– po ukončení zaměstnání bez vážného důvodu se podpora krátí na 45 %

————
V případě vyčerpané podpůrčí doby vznikne nárok na další podporu po odpracování alespoň šesti dalších měsíců. Tato doba se však nevyžaduje v případě, že zaměstnanec skončil ze zdravotních důvodů nebo proto, že mu zaměstnavatel nevyplácel mzdu (§ 49: http://www.zakonyprolidi.cz/… ).

———
Ukončí-li kamarád zaměstnání z vážných důvodů (§ 5, odst. 1 písm. c),
nebude se podpora krátit. Důvod ukončení zaměstnání by kamarád musel
uvést v písemném zrušení pracovního poměru. (Vážné důvody: http://www.zakonyprolidi.cz/… )

—————
Všechny zmíněné paragrafy najdete v zákoně o zaměstnanosti:
http://www.zakonyprolidi.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

Ivzez : děkuju,ještě mám dotaz: Tzn,že když předtím bral fin.podporu od ÚP celých 5 měsíců-pak nastoupil do práce-a těsně před skončením zkušebky odešel např. z důvodu toho,že nemůže vykonávat práci např. kvůli bolesti (např.záda nebo bolest ruky),tak fin. podpora od ÚP mu bude vyplácena dalších 5 měsíců i když neodpracoval oněch minimálních 6 měs? Pokud ano,jak se budou prokazovat ty zdravotní důvody?

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Samozřejmě lékařským posudkem nebo alespoň doporučením. ÚP jej i přes doložení zprávy od ošetřujícího lékaře může vyslat k dalšímu lékaři.

Zdravotní důvody patří i mezi vážné důvody, takže pokud budou uvedeny v písemném "zrušení pracovního poměru ve zkušební době", neměla by se podpora krátit.

"Zrušení pracovního poměru ve zkušební době" jsem dala do uvozovek, protože ve zkušební době se pracovní poměr ruší. Jde o jiný způsob ukončení zaměstnání, není to výpověď (pozor na formulaci, musí být jednoznačná).

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

ok,rozumím a děkuju :-)

Avatar uživatele
Zlatý

mojitek

zzzlatokopka : děkuju. Ale to o tom "jen jednou za 12 měs." se nikde nepíše právě,nebo aspon jsem to nikde nenašel. Teď čtu,že musí odpracovat min. 6 měs. aby dostal podporu(jak píše Barbakan). Jsem z těch jejich zákonů nějakej hin :D

Avatar uživatele
Bronzový

zzzlatokopka

tak o těch 6 nevím, ale je to možné, pokud pořád splní ten rok v posledních dvou letech, ale to je čas dost natěsno:-((

Rok pracuješ, pak jseš třeba 5 měsíců na úp na podpoře a pak máš jen 7 měsíců na to odpracovat měsíců alespoň 6?????

Nebo se tam znova započítá i těch původních 12???

no Ivzez bude vědět fakt přesně, ona je v tom odborník.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.