mojitek

Bude finanční podpora z úřadu práce?

Ahoj,chci se zeptat-
kamarád byl před cca 2 měsíci na úřadu práce(bral podporu)- pak nastoupil do zaměstnání normálně na smlouvu s 3měsíční zkušební dobou. Otázka zní: pokud odejde před skončením zkušebky a zaregistruje se znova na ÚP – bude brát podporu? Podmínka, že během 2 let má odpracováno 1 rok, je splněna. Jde o to, jestli ty 2–3 měsíce v práci stačí na vyplácení podpory. Díky za info

Nejlepší odpověď
anonym

Paní Ivzez poradí lépe než já, tak si počkej odpověď právě od ní, ale možná tu má i jiný s tímto zkušenosti. Můj názor je, že nemá nárok, měl by mít odpracováno 6 měsíců.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Pokud vyčerpal tu podporu celou, to znamená, že ji bral za všechny měsíce co měl nárok, tak ji nedostane.

Pokud měl nárok třeba na 5 měsíců PvN a bral např. jen 3 měsíce, tak mu dají ty zbývající 2 měsíce.

Jinak musí znova odpracovat rok za poslední 2 roky.

Za každý odpracovaný rok v posledních dvou letech je nárok na podpůrčí dobu jen jednou.

Snad jsem odpověděla na to co ses ptal:-)

brillant

http://flek.cz/clan­ky/odchazim-ze-zamestnani/podpora-v-nezamestnanosti-2014
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=zby­tek+podp%C5%A­Fr%C4%8D%C3%AD+do­by&sourceid=o­pera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

JájsemRaibek

Takže abychom v tom udělali jasno.
Pravdu má barbakan, ale i zlatokopka. Barbakan těma 6 měsíci.
Jinak ještě maličkost.
Pokud nevyčerpal celou podporu z předešlé doby, bude mu vyplácena do podpůrčí doby. Pokud má nárok na 5 měsíců a vyčerpal 3, vyplatí mu zbytek 2 měsíců, ale!
Protože skončil sám a pokud neměl vážné důvody, bude mu vyplácena zkrácená podpora. A to ve výši 45%.

ivzez

Odpracuje-li kamarád celou zkušební dobu (zaměstnání může ukončit až poslední pracovní den na konci pracovní směny), mělo by se postupovat podle § 48 zákona o zaměstnanosti ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p48 ), podle něhož má

uchazeč, který v uplynulých dvou letech nevyčerpal celou podpůrčí dobu, a který získal další tři měsíce důchodového pojištění, znovu nárok na celou podpůrčí dobu (k dříve vyčerpaným dvěma měsícům se nepřihlíží).

Pokud kamarád zaměstnání ukončí dříve (neodpracuje-li tři měsíce), bude mít na podporu nárok jenom po zbytek podpůrčí doby.

Pro oba případy platí, že se podpora

  • bude počítat z posledního zaměstnání (k dřívějším výdělkům se nepřihlíží)
  • po ukončení zaměstnání bez vážného důvodu se podpora krátí na 45 %

————
V případě vyčerpané podpůrčí doby vznikne nárok na další podporu po odpracování alespoň šesti dalších měsíců. Tato doba se však nevyžaduje v případě, že zaměstnanec skončil ze zdravotních důvodů nebo proto, že mu zaměstnavatel nevyplácel mzdu (§ 49: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p49 ).

———
Ukončí-li kamarád zaměstnání z vážných důvodů (§ 5, odst. 1 písm. c),
nebude se podpora krátit. Důvod ukončení zaměstnání by kamarád musel
uvést v písemném zrušení pracovního poměru. (Vážné důvody: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c )

—————
Všechny zmíněné paragrafy najdete v zákoně o zaměstnanosti:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435

mojitek

Ivzez : děkuju,ještě mám dotaz: Tzn,že když předtím bral fin.podporu od ÚP celých 5 měsíců-pak nastoupil do práce-a těsně před skončením zkušebky odešel např. z důvodu toho,že nemůže vykonávat práci např. kvůli bolesti (např.záda nebo bolest ruky),tak fin. podpora od ÚP mu bude vyplácena dalších 5 měsíců i když neodpracoval oněch minimálních 6 měs? Pokud ano,jak se budou prokazovat ty zdravotní důvody?

ivzez

Samozřejmě lékařským posudkem nebo alespoň doporučením. ÚP jej i přes doložení zprávy od ošetřujícího lékaře může vyslat k dalšímu lékaři.

Zdravotní důvody patří i mezi vážné důvody, takže pokud budou uvedeny v písemném „zrušení pracovního poměru ve zkušební době“, neměla by se podpora krátit.

„Zrušení pracovního poměru ve zkušební době“ jsem dala do uvozovek, protože ve zkušební době se pracovní poměr ruší. Jde o jiný způsob ukončení zaměstnání, není to výpověď (pozor na formulaci, musí být jednoznačná).

mojitek

ok,rozumím a děkuju 🙂

mojitek

zzzlatokopka : děkuju. Ale to o tom „jen jednou za 12 měs.“ se nikde nepíše právě,nebo aspon jsem to nikde nenašel. Teď čtu,že musí odpracovat min. 6 měs. aby dostal podporu(jak píše Barbakan). Jsem z těch jejich zákonů nějakej hin :D

zzzlatokopka

tak o těch 6 nevím, ale je to možné, pokud pořád splní ten rok v posledních dvou letech, ale to je čas dost natěsno:-((

Rok pracuješ, pak jseš třeba 5 měsíců na úp na podpoře a pak máš jen 7 měsíců na to odpracovat měsíců alespoň 6?????

Nebo se tam znova započítá i těch původních 12???

no Ivzez bude vědět fakt přesně, ona je v tom odborník.