Avatar uživatele
Tis Abay

Buddha – co se mu stalo?

Lze alespoň trochu nějak „logicky“ vysvětlit co v příběhu o Siddhárthu Gautamovi znamená, že se už nikdy znovu nenarodí a nikdy znovu nezemře?
Věřím, že ve existuje to nekonečný znovuzrozování, ale co se stane, když se z toho osvobodím a opustím naposledy tohle fyzické tělo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3548 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
MK44

Odpoveď byla označena jako užitečná

V takovýchto otázkách si moc na logiku netroufám, ale budiž. Tedy zjednodušeně – Buddha pocházel z hiduistické kultury, kde se věří na nekonečný koloběh převtělování. Došel k představě, že se z tohoto koloběhu utrpení dá uniknout a dále existovat mimo něj. Tomuto úniku se říká nirvána tj. vyvanutí. Lze jí dosáhnout mravným životem a meditací. Představa existence, (věčného) života bez závislosti na přírodních zákonech a omezeních, bez chtění a trpění a trápení, jakož i beze strachu ze smrti atd. se logicky objevuje v každé kultuře, která má dost času, aby k ní dospěla. Nirvána se blíží západním představám v křesťanství a v islámu o věčném živote v ráji v Boží přítomnosti či ve splynutí s ním. A jak to ve stavu nirvány nebo splynutí s Bohem vypadá, nikdo neví, takže o tom lze básnit beze zábran …

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Tis Abay Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Tis Abay

Díky MK44 za tuhle odpověď.
Souhlasím, všechno nejde pochopit naší logickou myslí.
Jen jsem zkoušel jestli někdo fakt věří tomu, že to jde opravdu nějak vysvětlit.
Nakonec by mi to ani v ničem nepomohlo.
Můžeme si to uvědomit a procítit to, ale popsat slovy to prostě nejde.

před 3547 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MK44

Rádo se stalo.

Já ale netvrdím, že něco nelze pochopit. Co nechápeme dneska, může být pochopeno zítra. A pokud si uvědomujeme něco, co se nám zatím nedaří popsat slovy nebo jinak zprostředkovat jiným, neznamená to, že na takovou snahu máme resignovat.

před 3547 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek