iceT

Brigadnik,smlouva-pokud jsem zamestnana jako brigadnik,mela bych mit i smlouvu nebo papir s dohodou o zamestnani?

Pokud jsem jako brigadnik plati mi zamestnavatel zdravotni pojisteni?

Nejlepší odpověď
cukrar

V naší firmě si domluvím s brigádníkem kolik mu dám na dlaň čistého a 30 minut před koncem brigády mu částku vyplatím.
Dohoda o vykonané práci, platí jen 15% daň.

Další odpovědi
standa

1. SMLOUVA, DOHODA

  • musí být vždy písemná
  • existují sice právní vychytávky, kdy pracovní poměr může vzniknout i bez písemné smlouvy, ale to bych teď neřešil…

2. ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

  • drtivá většina zaměstnavatelů se s brigádníky snaží uzavřít dohody o provedené práce, kde NENÍ povinnost odvádět zdravotní ani sociální pojištění
  • pokud, ale uzavře brigádník běžnou pracovní smlouvu (např. na dobu určitou), tak v tomto případě se pojištění odvádí

To cukrar:
Pokud brigádník podepíše růžové prohlášení (což nejspíš udělá, protože v daném roce nejspíš u jiného zaměstnavatele prohlášení nepodepsal), tak se nebude platit ani ta 15% daň, protože ji ´sežere´ sleva na poplatníka 🙂

To pondeli:

„daní se 10%“
…nemáte pravdu

„pokud jste již zaměstnána,je to souběžné zaměstnání a platí se vše“
…pokud ale u druhého zaměstnavatele uzavřete jen DPP, tak není pravda, že „se platí vše“

„pokud jste na mateřské,hlásí se toto na sociálce“
…toto ale není pravda, klidně může být souběh PPM a mzdy za prac.smlouvu či DPP (podmínka je jediná, že se nesmí jednat o totožného zaměstnavatele)

„dohoda o provedení práce v rozsahu 100 hodin“
…limit hodin je 150, takže zase vedle 🙂

pondělí

pokud jste student,píše se dohoda,daní 10% a neplatí se pojištění,
pokud jste již zaměstnána,je to souběžné zaměstnání a platí se vše,pokud jste nezaměstnaná nebo na mateřské,sepisuje se smlouva a hlásí se toto na pracák,nebo sociálku,je tam sle podmínka maximální čásky,
A poslední,může být sepsaná dohoda o provedení práce v rozsahu 100 hodin,za určenou sumu.