hihi

Březí fenka

Mám 2 fenky a 1 je březí jak bude ta druhá reagovat na štěnátkaq a porod jsou to sestry vyrůstají spolu od mala.Předem děkuji
Doplňuji:
A při porodu jí mám dát do jiné místnosti??? Drape: Děkuji :):D

Nejlepší odpověď
anonym

Při příznacích začínajícího porodu-fena je neklidná,zrychleně dýchá,hrabe atd.by měla mít klid a být příp. jen ve společnosti chovatelky.Pří­tomnost paničky fence dodá klid a nebudete mít později problém když budete chtít se štěňaty manipulovat a hlavně budete moci kontrolovat,jestli porod probíhá bez komplikací.Krátce po porodu bych také druhou fenu-tetu k vrhu nepouštěla.Po nějaké době,když se fena-rodička zklidní a pečuje v pohodě o štěňátka,můžete tetu pustit na návštěvu,ale pouze ve vaší přítomnosti.Vět­šinou vše dopadne dobře,ale některá plemena mají oslabené přirozené instinkty,tak postupujte citlivě,porod u jedné z fen,zvláště u prvorodiček může zpřeházet hierarchii ve smečce.Nepotře­bujete vystresovanou maminu nehledě na následky,které to může přinést.Na druhou stranu vás můžu uklidnit,i za více než půl století praxe s odchovem stěňat u několika fen zároveň, jsou problémy tohoto typu velmi sporadické a musela bych hodně vzpomínat kdy vůbec…:D

Další odpovědi
Bobule

určitě bych je nechala až do porodu společně. Pak až příjde porod, fence co rodí, bych oddělina porodní bednu, tak, aby do ní druhá fenka nemohla. Rodící fenka by se mohla cítit ohroženě. Po porodu je důležité aby fenka měla klid na kojení a štěnátka klid taky. Poamličku bych druhou fenku seznamovala, ale jen pod dohledem, aby se nic nestalo.
Rodící fenka, zvlášt, pokud je to prvorodička, může být trošku nervní, u porodu bych tedy druhou fenku neměla a hlavně žádný hluk, cizí lidi, jen lidi, na které je fenka zvyklá a popřípadě pomoci s porodem. Předem nachystat věci k porodu a po ruce mít číslo na veterináře, kdyby se něco stalo. Hlídat placenty, aby odešly z těla fenky všechny.
Rodila jsem před třemi lety, kdy spolu vyrůstali dva psy a tahle fenka. U porodu byla ráda, že je sama a má klid. proto jiného psa v době porodu a po něm tam tetku nepouštěj.

Drap

Nebude žádný problém, Pokud jsou na sebe zvyklé a žijí spolu, tak to bude probíhat stejně jako ve vlčí smečce. Teta bude pomáhat s výchovou štěňat
Doplňuji:
V době porodu těžko určit, jak se bude chovat. Bezpodminečně nutné neni dávat ji zvlášť. Bylo by vhodné ale, aby u toho někdo byl. Neměl by nastat žádný úproblém, ale je to přece jenom zvíře a člověk nikdy neví.

BENYTA

Pokud jsou obě vyrovnané povahy, ani jedna není dominantní,tedy nadřazená ve smečce, mělo by to být v klidu, pokud má submisivní fenka malé,vůdčí jí je může sebrat a ona se musí podřídit.V takovém případě bych je oddělila, protože i když to nevidíte,ta nadřazená v ní vyvolává stres,tím že jí hlídá,povídá – tedy třeba vrčí – a máma by kvůli tomu mohla i ztratit mléko.
Konec hororových scénářů – poznáte sama – jestli matka projeví jakoukoli známku strachu,dejte od ní sestru pryč, ani asistence u porodu by nebyla přínosná..U našich porodů asistoval tatínek a bylo to vždy totálně dojemné – a mamka ho jen jedním pohledem dokázala vrátit na hranici jeho mezí přístupu. Po několika málo týdnech byla vděčná, když jí zastal a ona si mohla odpočinout, přeju ať je to tak i u vás.