brát to jako čert židy

jak to vzniklo ?

Nejlepší odpověď
annas

Člověk, který je lakomý, lichvář atd., se i dnes nespisovně nazývá žid, židák.
Čert bere zlé lidi do pekla (viz pohádky). Vznikla paralela, že tento typ židů (šejdířů) patří do pekla. Zločin lichvy byl totiž ve středověku poažován křesťany na velký hřích. Židé byli trestání nejen vyhnáním z některých měst, ale také bičováním, popravami, konfiskováním majetku.

Tedy židy vzal čert.

Další odpovědi
Jikra

Tak mám asi mezery protože ač senior toto slyším poprvé v životě.???